Správy

Hoax Rusov o zrovnaní cintorína so zemou v Ladomirovej: Kauza nie je trestným činom

Ruská ambasáda uviedla, že vtedajší starosta dal cintorín zrovnať so zemou. Starosta reagoval, že to nie je pravda a hroby zostali na svojich miestach.

Ilustračný obrázok k článku Hoax Rusov o zrovnaní cintorína so zemou v Ladomirovej: Kauza nie je trestným činom
Zdroj: TASR/Zdenko Dzurjanin

Vo veci údajného nelegálneho zásahu do cintorína z prvej svetovej vojny v obci Ladomirová v okrese Svidník nejde o trestný čin, ale o skutok, ktorý by mohol byť iným správnym deliktom.

Vyplýva to z vyjadrení polície a prokuratúry s tým, že vec postúpil policajný vyšetrovateľ Okresnému úradu Prešov. S postupom sa stotožnil aj prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Prešove. Okresný úrad v prípade zatiaľ nerozhodol.

Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, v trestnej veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku policajný vyšetrovateľ v októbri 2023 meritórne rozhodol a trestnú vec uznesením postúpil príslušnému okresnému úradu.

Iný správny delikt

„Keďže výsledky vyšetrovania preukazovali, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť iným správnym deliktom zákona o vojnových hroboch. Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť 6. októbra 2023,“ povedala Ligdayová.

Prokurátor KP Prešov, vykonávajúci dozor nad predmetnou trestnou vecou, preskúmal uznesenie, ako aj vyšetrovací spis vzťahujúci sa na uvedenú trestnú vec.

Polícia: Bol to hoax

„S procesným postupom a rozhodnutím vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru Svidník sa stotožnil,“ uviedol pre TASR hovorca KP v Prešove Marián Spišák.

Podľa Miroslava Lukáča z Okresného úradu Prešov, organizačný odbor vo veci správneho deliktu zatiaľ nerozhodol. Ruská ambasáda v septembri 2022 uviedla, že vtedajší starosta obce Ladomirová Vladislav Cuper dal cintorín bagrom zrovnať so zemou.

Starosta reagoval, že to nie je pravda a hroby zostali naďalej na svojich miestach. Polícia vtedy informácie Ruskej federácie označila za hoax.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM