Rôzne

FOTO: Takto pekne obnovili historické oplotenie na Františkánskom námestí v Prešove

Mesto Prešov obnovilo historické oplotenie pred tamojším rímskokatolíckym Kostolom sv. Jozefa. Na stĺpoch bolo nutné zrekonštruovať aj výzdobu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Takto pekne obnovili historické oplotenie na Františkánskom námestí v Prešove
4
Galéria
Zdroj: Mesto Prešov

Podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej bolo dlhodobo v zlom stave a vyžadovalo si rekonštrukciu. Po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.

"Bolo potrebné urobiť nielen povrchové úpravy, ale niektoré časti aj staticky zabezpečiť. Vonkajšia povrchová úprava tvorená omietkou bola poškodená na mnohých miestach, a to nielen na múriku, ale aj na stĺpoch oplotenia.”

Čo to zapričínilo

”Bolo to zapríčinené dlhodobým pôsobením zrážkovej vody, vetra, mrazu, slnečného žiarenia a ďalších poveternostných vplyvov," uviedla Šitárová s tým, že na niektorých miestach boli trhliny rozsiahlejšie, preto bolo potrebné múrik rozobrať a nanovo vymurovať do pôvodnej výšky.

"V rámci rekonštrukcie boli odstránené aj staré korene stromov, ktoré priamo zasahovali do múrika, a bola osadená protikoreňová zábrana. V jednotlivých častiach bolo opravené, prípadne vymenené aj zábradlie.”

”Tam, kde bola pôvodná omietka poškodená, bolo murivo očistené a aplikovala sa nová omietka, pričom sa kládol dôraz na pôvodný tvar múrika a stĺpov so všetkými ich umeleckými charakteristi­kami," priblížila Šitárová.

Ako ďalej povedala, na jednotlivých stĺpoch bolo nutné zrekonštruovať aj výzdobu, preto bola povrchová úprava zrealizovaná umelecko-remeselným spôsobom.

Celkové náklady boli v objeme 36 505,08 eur vrátane DPH. Mesto Prešov stavbu financovalo z vlastných zdrojov.

Fakty z histórie

Františkánsky kostol bol postavený v roku 1380. Je to barokový jednoloďový rímskokatolícky kostol s dvojvežovým priečelím, ktorý je na severnej strane spojený s kláštorom.

Na bočných poliach chrámového priečelia sa nachádzajú štyri výklenky s plastikami svätcov rehole.

Pred kostolom sa nachádza nádvorie s fontánou, okolo ktorého stojí murované oplotenie. Súčasťou oplotenia sú mohutné stĺpy so štukovou výzdobou.

Viac priamo z miesta si už pozrite v priloženej fotogalérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Obrazom: Obnova historického oplotenia na Františkánskom námestí
4
Galéria
Zdroj: Mesto Prešov
Zdroj: TASR

Najčítanejšie