Rôzne

FOTO: Sezóna višní je v plnom prúde. TU si ich môžete nazbierať priamo zo sadu

Červíkov v nich oproti niektorým čerešniam nenájdete... Ste aj vy milovníci višní? Vyraziť môžete aj na ich samozber.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Sezóna višní je v plnom prúde. TU si ich môžete nazbierať priamo zo sadu
4
Galéria
Zdroj: TASR

A to pod hrad Čičva vo Vranovskom okrese, kde jahody vystriedali práve dozreté višne. Oproti minulému roku je ich úroda podľa pestovateľa Pavla Vagaského lepšia. So zberom rátajú približne do 20. júna.

Populárny samozber

Spoločnosť Agromix Sedliská, ktorej je zároveň konateľom, višne pestuje na ploche troch hektárov, výnos očakáva aspoň 20 ton. „Máme dve odrody Érdi Bőtermő a Újfehértói Fürtös. Vhodné sú aj na zaváranie, aj na mrazenie,“ uviedol Vagaský s tým, že ľudia ich využívajú tiež na priamy konzum, výrobu štiav, džemov či alkoholu.

Okrem vlastného zberu je k dispozícii aj tzv. samozber, kedy si môžu záujemcovia prísť na višne priamo do sadu. „Vychádzame v ústrety verejnosti a veľmi sa nám páči, keď príde rodina s deťmi na samozber a tie vidia, že ovocie nie je v obchodných reťazcoch a že je skutočne na poli,“ zdôvodnil. Na predaj ich tiež majú aj v dvoch svojich vlastných obchodoch. Ostatné višne sú určené pre spracovateľský priemysel.

Čím sa líšia od čerešní?

Podľa jeho slov je rozdiel medzi čerešňou a višňou ten, že čerešňa je sladšia, obľubujú ju preto najmä deti. „Ale z pohľadu vitamínovej zložky je višňa oveľa zaujímavejšia,“ upozornil. Medzi pozitíva zaraďuje aj to, že v nej konzument nenájde červíka, a to pre jej kyslejšiu chuť. „Odporúčam aj deťom, keď je višňa dobrá a zrelá, ozaj to je pre nich zdravá výživa. Dávame ju aj v rámci programu Školské ovocie a veľmi si ju pochvaľujú,“ poznamenal.

Z pohľadu starostlivosti je višňa podľa jeho ďalších slov náročnejšia na pestovanie. Najväčšou hrozbou je monolióza, ktorá im zvyšuje náklady, pretože musia realizovať tri postreky. „Postihuje aj marhule, broskyne a dúfame, že sa nepustí do čerešní,“ spomenul. Ďalším nedostatkom je málo prirodzenej vlahy. „Je veľké sucho. Asi pred dvomi týždňami nám spadlo 12 milimetrov a zatiaľ nič. Taký suchý apríl a máj si nepamätám,“ vysvetlil. Zavlažujú pravidelne, podľa Vagaského to však 100-% dážď nenahradí.

Po jahodách a višniach budú na rade marhule, maliny, broskyne, slivky a nakoniec jablká. „Na všetky tieto druhy ovocia, okrem marhúľ, vzhľadom na vyšší vzrast, sa vzťahuje samozber,“ zdôraznil Vagaský.

Máte radi višne? Na ich samozber môžete vyraziť pod hrad Čičva
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM