Ľubomír Hudačko Rôzne

FOTKY z konca 40. rokov: Sledujte, ako v Prešove zahájili miestnu autobusovú dopravu

Naozaj zaujímavé snímky z archívu. Práve také vám teraz prinášame. Zachytávajú zahájenie miestnej autobusovej dopravy v Prešove.

Ilustračný obrázok k článku FOTKY z konca 40. rokov: Sledujte, ako v Prešove zahájili miestnu autobusovú dopravu
3
Galéria
Zdroj: Vladimír Sabal

Z archívneho pokladu fotografa Vladimíra Sabala pochádzajú naozaj všakovaké parádne snímky. Fotil aj zákutia mesta Prešov z rôznych uhlov, pričom dané zábery majú už desiatky rokov.

Dokonca našiel aj snímky, ktoré vznikli na konci 40. rokov minulého storočia. „Tie najstaršie fotografie sú z albumu mojich rodičov,“ upozornil však pre náš spravodajský portál Sabal. A práve o nich je teraz reč. Dňa 4. septembra 1949 v Prešove odštartovala miestna autobusová doprava a spomínanú významnú udalosť si môžete pozrieť zachytenú na záberoch, ktoré vám prinášame v priloženej fotogalérii.

Neskôr vám na našom webe vďaka Vladimírovi Sabalovi prinesieme ďalšie zaujímavé archívne snímky. Budú to jeho fotografie, ktoré tvoril v časoch svojich začiatkov v roku 1974. „V začiatkoch to bola rodina, dovolenky, potom ulice v meste, blízke okolie, neskôr centrum mesta a v tom čase aj nové sídliská,“ prezradil nám.

Nuž a možno ste nevedeli, že prvá nočná linka 9 na trase z Nižnej Šebastovej cez Šarišské Lúky, Prešov a Solivar na Soľú Baňu (dnes súčasť Solivara), vznikla 19.3.1959. V Pre­šove potom začali trolejbusy premávať 13. mája 1962 a na linke č.1 jazdia trolejbusy po nezmenenej trase už viac ako 50 rokov. Neskôr sa trolejbusy objavili prvykrát aj na Sídlisku III a to 1. augusta 1985 a na sídlisku Sekčov sa objavili prvýkrát 22. novembra 1992.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Snímky spred vyše polstoročia: Zachytili významný moment v prešovskej doprave
3
Galéria
Zdroj: Vladimír Sabal
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM