Elektrické kolobežky nie sú len o zábave: Aj v Prešove vedia ľuďom zdvihnúť tlak
Ovládate pravidlá, ako s nimi v Prešove narábať? Ich používanie je určené len dospelým ľuďom a od tej chvíle majú veľkú zodpovednosť.
V júli 2020 do Prešova dorazili zdieľané elektrické kolobežky od spoločnosti Bolt. Síce vedia pomôcť pri presune v meste, no vzbudzujú aj diskusiu a dvíhajú tlak. Najmä nesprávne parkovanie a ich zavadzanie nie je prvoradým cieľom tohto projektu.
Problémom je teda nedisciplinovanosť ľudí. Len tak pohodené bicykle a kolobežky sú aj v Prešove dennou realitou a rovnako tiež kolobežkári, ktorí nedodržiavajú pravidlá.
Len pre dospelých
„Viackrát mi kolobežka zavadzala na chodníku a bola odstavená nevhodne. Neviem, či ľudia, ktorí ju používajú nečítali návod, alebo to robia naschvál. Je to smutné,“ povedala mamička Silvia, ktorá natrafila na takú nepríjemnosť na Sekčove. S kočíkom a na nerovnom teréne tak musela viackrát kľučkovať.
Pôvodne mali byť kolobežky v Prešove dostupné už skôr, no spomalila to pandémia koronavírusu. „Prvých 164 zdieľaných elektrických kolobežiek začalo jazdiť po uliciach Prešova až v júli 2020,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.
Ich častým problémom je tiež to, že neplnoletým zaplatia takúto jazdu na zelenej kolobežke rodičia či starší rodinní príslušníci. Po uliciach sa potom preháňajú na kolobežke aj mladší tínedžeri, niekedy aj dvaja naraz. Sú však určené len pre dospelých ľudí.
Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:
Pohodené kade-tade
Aj keď sú všetci noví užívatelia elektrických kolobežiek pred prvým použitím v aplikácii informovaní o pravidlách správneho parkovania, realita je často celkom iná.
V uliciach potom „zakopávame“ o pohodené kolobežky a často tam, kde by sme ich vidieť nechceli.
„Pre ľudí na vozíčku, mamičky s kočíkom, ľudí so zrakovým postihnutím je táto zle zaparkovaná kolobežka prekážkou. Môže niektorým ľuďom stratiť čas, spôsobiť nehodu alebo úraz a celkovo prispieva k neefektívnemu pohybu po meste,“ pripomína prevádzkovateľ projektu na svojom webe.
Kolobežku pritom ani nemôžete používať hocikde, iba v tzv. pokutovej zóne. Ak sa dostanete do červeného pásma, hrozí pokuta 30 eur.
Nové správy máme aj z východu:
Nejazdite rýchlo
Elektronické kolobežky by mali jazdiť najmä po cyklistických trasách. Zákon hovorí, že ak takáto trasa nie je k dispozícii, môžete kolobežka vojsť na cestu pre automobily. Musí sa však držať výhradne pri pravom okraji vozovky alebo pravej krajnici.
Všetky Bolt kolobežky majú rýchlosť limitovanú na 25 km/h. „Všetkých pre vlastnú bezpečnosť prosíme, aby najvyššou rýchlosťou nejazdili, pokiaľ sa necítia sebaisto. Vždy, keď je to možné, používajte cyklocesty,“ uvádza prevádzkovateľ zelených e-kolobežiek na svojom webe.
Minimum sťažností
Ak prechádza kolobežkár cez priechod pre chodcov, musí z kolobežky zostúpiť a tlačiť ju vedľa seba.
Prešovčania však minulý rok vo veľkom sťažnosti nehlásili. „O spokojnosti ľudí s touto službou svedčí aj fakt, že bolo zaznamenaných menej ako 0,3% sťažností od všetkých užívateľov,“ bilancovala prešovská radnica na konci roka 2020. Údaje z tohto roku ešte dostupné nie sú.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.