Správy

Drienovčania v ÚSPEŠNOM referende rozhodli jednoznačne: Spaľovni povedali jasné NIE

Účasť na miestnom referende dosiahla 60,25 percenta.

Ilustračný obrázok k článku Drienovčania v ÚSPEŠNOM referende rozhodli jednoznačne: Spaľovni povedali jasné NIE
Zdroj: TASR/František Iván

Miestne referendum proti vybudovaniu spaľovne v obci Drienov v okrese Prešov je platné. Pre TASR to potvrdil starosta obce Peter Tomko. V sobotňajšom (30. 9.) miestnom referende odpovedali obyvatelia na otázku, či súhlasia s výstavbou zariadenia na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu (spaľovne).

Z 1761 oprávnených voličov sa na referende zúčastnilo 1 061 Drienovčanov, odovzdali 1 031 platných hlasovacích lístkov. Nesúhlas s výstavbou vyjadrilo 987 ľudí, súhlas 44 a 30 hlasov bolo neplatných. Referendum bolo podľa Tomka úspešné.

Negatívny dopad

Účasť na miestnom referende dosiahla 60,25 percenta.

Ako uviedla obecná poslankyňa Veronika Muška, referendum sa rozhodla iniciovať na základe množstva podnetov od občanov.

„Keďže sme už organizovali v Drienove minulý rok protestnú a tiež petičnú akciu, tak miestne referendum som navrhla ako ďalšiu zákonnú možnosť, ako vyjadriť svoj názor,“ vysvetlila Muška.

Proti aj ďalšie obce

Výstavba spaľovne by podľa jej slov negatívne ovplyvnila život občanov Drienova, ako aj občanov okolitých obcí.

„Zaťažilo by to nesmierne naše komunikácie, ktoré sú už teraz v nie najlepšom stave a ani našej okolitej prírode by to určite neprospelo,“ povedala.

V obci čakajú na záverečné stanovisko ministerstva životného prostredia k predloženému zámeru zo strany súkromnej spoločnosti. Tým sa má uzavrieť proces posúdenia vplyvov na životné prostredie.

Proti výstavbe spaľovne sa okrem Drienova postavili aj dotknuté samosprávy obcí Drienovská Nová Ves, Ličartovce, Petrovany a iné, ako aj samotní občania.

ilustračné foto

Zdroj: SMER-SD
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM