Správy

Domaša sa stráca pred očami: Má takmer vyschnuté prítoky, vodu musia dovážať aj obce, FOTO

Obec ani rekreačná oblasť Dobrá verejným vodovodom nedisponujú, problém s vyschnutými studňami sužuje približne polovicu obyvateľov Kvakoviec.

Zdroj: Dnes24.sk

Pre dlhotrvajúce suchá vysychajú obyvateľom obcí v okolí vodnej nádrže Domaša vo Vranovskom okrese studne. Problém má aj samotná Domaša, jej prítoky sú takmer úplne suché.

Vodná nádrž má už dlhodobo problém s nehospodárnym vypúšťaním vody.

Voda do hotelov

Ako pre TASR uviedol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ, pitnú vodu musia v cisternách dovážať už i do hotelov a penziónov v rekreačných oblastiach.

Starosta Ondavských Matiašoviec Martin Mika hovorí o potrebe vypracovania národného programu na zásobovanie obyvateľstva vodou.

„Vozíme ľuďom vodu v 1000-litrových nádobách a spúšťame ju do studní. Žiadali sme okresný úrad aj armádu o vozidlo s cisternou, ale štát takúto nádrž nemá, a tak to suplujeme týmito nádobami,“ priblížil Kapraľ pre TASR situáciu s pitnou vodou pretrvávajúcu približne dva týždne.

Vozia ju v bandaskách

Dôvodom sú extrémne suchá a vyschnuté súkromné studne.

Obec ani rekreačná oblasť Dobrá verejným vodovodom nedisponujú, problém s vyschnutými studňami sužuje približne polovicu obyvateľov Kvakoviec, rekreanti si vozia pitnú vodu v bandaskách. Dovoz pitnej vody v nádržiach, ako aj technické vybavenie poskytuje obec, obyvatelia platia za vodu a pohonné látky.

Podľa Kapraľa bolo na Dobrej počas uplynulého víkendu 6-tisíc rekreantov, pre nedostatok úžitkovej vody museli vodou zásobovať aj verejné toalety. „Už sa nedá čerpať ani z Domaše, lebo je klesnutá hladina,“ dodal.

Nedostatok vody v studniach pociťujú počas suchých liet i v Ondavských Matiašovciach, problém je najvypuklejší v oblasti obývanej rómskou komunitou, kde je hustota zaľudnenia vyššia.

Od roku 2002

Podľa slov starostu sa o výstavbu verejného vodovodu v obci snažia od roku 2002.

Dosiaľ sa im podarilo vystavať len hlavný prívodný rad. „Výstavba vodovodu by mala byť v Envirofonde pred inými vecami, nerozumiem, prečo nie je vypracovaný národný program na zásobovanie obyvateľstva vodou. Mestá dostávajú príspevky na postrekovanie ulíc autami a my nedostaneme ani príspevok na stavbu vodovodu,“ uviedol Mika pre TASR, pričom podotkol, že počas doby, keď zastáva post starostu, mu Envirofond žiadostiam o výstavbu ďalšej etapy nevyhovel.

Podľa neho by bolo vhodné na účel výstavby verejných vodovodov v obciach, kde chýbajú, využiť prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Objektívom: Hladina vody na Domaši pred zrážkami bola extrémne nízka
5
Galéria

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM