Ľubomír Hudačko Rôzne

Dojímavý príbeh chlapca z Prešova a šteniatka: Brankov čin chytá za srdce

Príbeh, z ktorého sa tlačia slzy do očí. Napísal ho sám život a odohral sa v Prešove medzi malým chlapcom menom Branko a roztomilým psíkom.

Ilustračný obrázok k článku Dojímavý príbeh chlapca z Prešova a šteniatka: Brankov čin chytá za srdce
Zdroj: archív Koščovcov

Organizácia ĽUDIA ĽUĎOM je aj tento rok partnerom dlhoročného projektu Detský čin roka, nad ktorým prevzal záštitu prezident Andrej Kiska. Medzi príspevkami nominovanými na túto cenu sa objavil aj veľmi pekný skutok žiaka z Prešova. Jeho príbeh je nominovaný v kategórii Pomoc prírode.

V čase skutku bol Branislav Košč žiakom 7.C triedy prešovskej základnej školy. Spolu s kamarátom Slávkom sa postarali o vyhodené skučiace šteniatko nájdené náhodne v tráve pri svojich už mŕtvych súrodencoch. Brankovi kamarát pomáhal a radil najmä v začiatkoch starostlivosti o šteniatko.

Fešanda

„Branko reagoval spontánne, poprosil o pomoc dedka, aby ich odviezol k veterinárovi, kde zistili, že šteniatko je zdravé, ale je potrebné sa o neho postarať. Preto rýchlo od kamaráta požičal klietku pre psa, zabalil ho do teplučkej mikiny, utekal do lekárne a z vreckového mu kúpil Sunar i fľaštičku,“ vysvetľuje triedna učiteľka Slávka Čorejová detaily príbehu. Ako pokračovala, Branko potom každé tri hodiny nájdeného psíka – a to aj v noci – neúnavne učil piť z fľaše a striekačky a informoval sa ohľadom starostlivosti o šteniatka aj na facebookovej stránke venovanej psíkom.

„Tam mu poradili a darovali kompletné krmivo pre najmenšie šteniatka. Hľadal mu aj náhradnú psiu maminu. Ale len dovtedy, kým by trochu podrástol. Potom sa chcel o neho postarať sám. V jeho rukách už šteniatko nekňučalo. Za záchranu a opateru šteniatka by mu bola psia mama určite vďačná,“ dodala Čorejová.

Viac nám rozpovedala aj Brankova mama a zároveň výchovná poradkyňa Milena Koščová. Ako hovorí, o šteniatko sa staral vzorne. Dal mu aj meno. Nazval ho Meggy. Dokonca zariadil aj starostlivosť oň, keď bol v škole. „Čítal na internete, kedy začínajú šteniatka chodiť či vidieť. Keď sa Meggy začínala plaziť, učil ju, ako má posúvať nôžky. Na 15. deň otvorila oči a to bolo radosti. Volal ju "moja fešanda“. Na Meggy sa chodili pozerať kamaráti z ulice a mnohí mu ju závideli. Dokonca si ju zobral do svojej izby, aby ju mal stále pod dohľadom. Až dovtedy, kým prišla osudná noc," spomína Brankova mama Milena.

Zdroj: archív Koščovcov

Tisli sa jej slzy do očí

Branko bol vtedy hore takmer do polnoci a chcel si blízko Meggy ľahnúť. Potom však rodičia začuli jeho volanie a už len videli Meggy v kŕčoch. „Manžel jej ešte rýchlo robil masáž srdca, ale nepomohlo to. Mne naskakovala husia koža, keď som videla, ako sa Branko pridal a tiež ju zachraňoval masážou, rozprával sa s ňou či opakovane ju preberal. Tisli sa mi slzy do očí,“ hovorí pani Milena.

Keď pochopil, že pomoci už niet, začal si vyčítať, že urobil niekde chybu – že možno zle namiešal krmivo, alebo ju nechal dlho na slnku. „Vtedy som mala čo robiť, aby som ho zbavila výčitiek. Dlho som ho presviedčala a až nadránom sme skonštatovali, že asi veľmi chcela byť so svojou mamou. A keď doplnil, že "sa už hrá so svojimi súrodencami“, tak som sa aj ja trošku upokojila," dodala pani Koščová.

Náhradná psia mamina, ktorá by sa o šteniatko ešte trochu postarala, kým by podrástlo a bolo by samostatné, sa nenašla. A to je podľa Brankovej maminy škoda. „Zobrali sme to ako životnú skúsenosť. Hlavne Branko si uvedomil, že nie všetko je tak, ako si predstavuje. A že sú veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ani keby sme neviem ako veľmi chceli. Ale som naňho hrdá, že nezostal ľahostajný voči ľudskej bezohľadnosti. Hlavne, keď sa ide o bezbranné bytosti. Myslím si, že má niečo milé v srdiečku odmala. Čas ukáže, čo všetko v ňom drieme. Náplasťou na ranu je Harwy, asi šesťmesačné šteniatko Border kólie, o ktoré sa stará teraz,“ zakončila dojímavý príbeh Milena Koščová.

Hlasovať môžete aj vy

Rozhodnúť o víťazovi ankety Detský čin roka 2016 môžete aj vy, a to prostredníctvom online hlasovania. Hlasovať môžete do 25.11. 2016 do 24:00 hod. Víťazom ankety sa stane ten, koho príbeh získa najväčšiu podporu hlasujúcich. Víťazný skutok získa cenu ĽudiaĽuďom.sk.

Podporiť prešovského hrdinu môžete TU

Postaral sa o šteniatko: Brankov skutok je nominovaný na Detský čin roka
4
Galéria
Zdroj: archív Koščovcov
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM