Správy

Dobrovoľníkov ešte nie je dosť: Na stretnutie s pápežom sa bude dať prísť už o polnoci

Vstup do areálu bude možný od polnoci z pondelka na utorok a o 8.00 h, približne dve hodiny pred príchodom Svätého Otca, budú jednotlivé vstupy uzavreté.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľníkov ešte nie je dosť: Na stretnutie s pápežom sa bude dať prísť už o polnoci
Zdroj: TASR/František Iván

Na stretnutie so Svätým Otcom Františkom, ktorý do Prešova zavíta 14. septembra, je aktuálne zaregistrovaných viac ako 25-tisíc ľudí.

Je to polovica kapacity areálu pri mestskej športovej hale na Ulici Jána Pavla II., kde bude pápež slúžiť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho.

"Čo sa týka zasvätených osôb, rehoľníkov a rehoľníčok, je ich zaregistrovaných 111, kňazov je 404 a takmer 50 biskupov. Čo sa týka počtu, sme nad polovicou a veríme, že ak to takto bude každým dňom pribúdať, mali by sme tento priestor obsiahnuť. Denne pribúda približne 1000 registrovaných účastníkov,“ uviedol hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Zatiaľ zelený

Zároveň čakajú na utorkové (7. 9.) zverejnenie rozdelenia okresov v súvislosti s ochorením COVID-19 a či bude okres Prešov v zelenej alebo v oranžovej farbe. Podľa toho budú nastavené pravidlá pre ľudí v režime OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia Covid-19).

Neprehliadnite ani ďalšie aktuálne správy:

Protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík pútnikom, ktorí patria do režimu OTP, odporúča, aby sa dali otestovať vopred vo vlastnej réžii pred príchodom na podujatie.

Aj s rúškami

Vstup do areálu bude možný od polnoci z pondelka (13. 9.) na utorok (14. 9.) a o 8.00 h, približne dve hodiny pred príchodom Svätého Otca, budú jednotlivé vstupy uzavreté. Všetci účastníci podujatia musia mať ochranné rúška.

„Pre každého účastníka máme zabezpečenú vodu, v určitom limite. Budeme mať tri hlavné vstupy cez Most Jána Pavla II., most cez Torysu, ktorý je už postavený, a od cyklistického chodníka. Práve od cyklistického chodníka budú môcť prísť ľudia v režime OTP,“ doplnil Petrík.

K športovej hale bude zabezpečená kyvadlová doprava. MHD bude v utorok v Prešove premávať zdarma a na viacerých uliciach budú platiť dopravné obmedzenia.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

„Mesto Prešov zabezpečuje najmä organizáciu dopravnej zložky. Prenosné dopravné značenia alebo prekrytie trvalého dopravného značenia môžeme začať realizovať až v pondelok 13. septembra. Mesto Prešov udeľuje základným školám v utorok 14. septembra riaditeľské voľno,“ doplnil hovorca mesta Vladimír Tomek s tým, že k dispozícii bude 4 600 parkovacích miest na záchytných parkoviskách.

Potrebujú ďalších

Aktuálne je na stretnutie s pápežom prihlásených viac ako 850 dobrovoľníkov.

„Stále ešte potrebujeme nejakých 50 až 100 dobrovoľníkov. Prihlasovanie by sme chceli ukončiť vo štvrtok (9. 9.) o polnoci,“ povedala koordinátorka dobrovoľníkov v Prešove Viktória Žolnová.

Stretnutie so Svätým Otcom v Prešove má tiež svoju oficiálnu hymnu. Je ňou skladba Oslávený kríž. Jej interpretom je kňazská gospelová skupina Peter Milenky Band.

Zábery z príprav Liturgického priestoru pred návštevou pápeža Františka v Prešove nájdete v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Objektívom: Priebeh príprav pred Mestskou halou v Prešove
15
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM