Rôzne

Dobré správy pre peších a cyklistov: Nové lávky cez Torysu vo Veľkom Šariši!

Pre peších a cyklistov pribudli v meste Veľký Šariš 2 nové lávky cez Torysu. Jednej z nich budú môcť miestni vymyslieť aj meno.

Ilustračný obrázok k článku Dobré správy pre peších a cyklistov: Nové lávky cez Torysu vo Veľkom Šariši!
Zdroj: TASR

Obyvatelia i návštevníci Veľkého Šariša mali doteraz k dispozícii spojenie ľavého a pravého brehu mesta len jediným mostom. Pôvodnú lávku zničila povodeň v roku 2010 a druhú odstránilo mesto pre zlý technický stav pred štyrmi rokmi. Teraz tak môžu cyklisti z Prešova prejsť na začiatku Veľkého Šariša cez lávku cez Torysu a po vyznačenej trase sa dostať až k tej druhej na konci mesta.

Tony železa

Podľa slov primátora Viliama Kalla sa túto situáciu snažili vyriešiť aj z toho dôvodu, že sú odkázaní na jeden most a aj ten je, ako ďalej uviedol, v nevyhovujúcom stave. „Lávky sú bezpečné, bezbariérové a nepochybne aj architektonicky lákavé. Posúvame sa do 21. storočia, keď je cyklomobilita základom nielen bezpečného a ekologického životného štýlu, ale aj súčasťou nášho bežného dňa,“ povedal.

Dĺžka visutej konštrukcie lávok je 67 metrov, šírka prejazdnej časti minimálne 2,5 metra. Ich prevedenie je nad výškou storočnej vody. Na jednu lávku bolo použitých takmer 35 ton železa. Zvládli statické skúšky s vyše desiatimi tonami nákladu. Miestni budú môcť vymyslieť lávke Pod Bikošom aj meno. Čo sa týka druhej lávky, tak jej názov – Mlynská lávka – i poloha sú historicky dané.

EuroVelo 11

Obe sú súčasťou projektu EuroVelo 11 – bicyklom až za hranice. „Pri ich vybudovaní sa preinvestovalo necelých 690 000 eur, pričom mesto uhradilo spoluúčasť vo výške 153 000 eur,“ uviedol Kall. Projekt rieši okrem dvoch lávok aj značenie cyklistických trás a vybudovanie spevnených plôch pre 18 cyklistických stojanov pri železničnej stanici a v športovom areáli.

Projekt EuroVelo 11 naberá v Prešovskom samosprávnom kraji podľa jeho predsedu Milana Majerského konečne reálne kontúry. „Z prostriedkov samosprávy boli vypracované technické štúdie, ktoré stanovili vedenie medzinárodnej cyklotrasy na celom území kraja. Aj vďaka koordinačnému centru CykloPO dostali obce technickú a odbornú pomoc pri projektových dokumentáciách, ale aj pri hľadaní externých finančných zdrojov,“ povedal. Majerský verí, že všetko pôjde podľa plánov a v tomto roku sa zrealizujú ďalšie časti cyklochodníka v smere na Sabinov.

Pozrite si v pripojenej fotogalérii zábery z Masarykovej ulice v Prešove, na ktorej realizujú cyklochodník a takto vyzerá pred dokončením.

Na Masarykovej realizujú novinku pre cyklistov: Takto vyzerá pred dokončením
6
Galéria
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM