Správy

Do Lipoviec prišli dobrovoľníci z 8. krajín sveta: Pomáhajú zachrániť hrad

Do obce Lipovce v okrese Prešov prišlo 11 dobrovoľníkov z ôsmich krajín sveta, aby pomohli pri archeologickom výskume na Lipovskom hrade.

Ilustračný obrázok k článku Do Lipoviec prišli dobrovoľníci z 8. krajín sveta: Pomáhajú zachrániť hrad
Zdroj: TASR

Podľa predsedu občianskeho združenia Rákociho cesta Martina Sárossyho, ktoré sa ujalo iniciatívy na záchranu hradu, je to prvý krok smerujúci ku záchrane posledných zvyškov v minulosti pomerne rozsiahleho hradu.

Najmenej známy

V Prešovskom kraji sa podľa jeho slov vynakladá najviac úsilia na záchranu hradov v porovnaní s inými krajmi. V spolupráci s úradmi práce a so zapojením nezamestnaných a tiež formou dobrovoľníckych aktivít sa tu obnovuje až 13 hradných zrúcanín. Najviac ohrozený a zároveň najmenej známy hrad leží nad obcou Lipovce.

„Zachovali sa už len zvyšky hradnej veže s oknom. Po každej zime sa z nej vplyvom mrazov uvoľnia desiatky kameňov. Hrozí, že Lipovský hrad zmizne z mapy kultúrnych pamiatok na Slovensku,“ povedal Sárossy.

Prvú žiadosť o grant na výskumné a záchranné práce pripravili dobrovoľníci v spolupráci s obcou Lipovce v roku 2014. Žiadosť podľa Sárossyho ministerstvo kultúry zamietlo z dôvodu, že ide o malý hrad. Prioritou v dotačnom programe ministerstva sú veľké hrady.

Aj zahraniční dobrovoľníci

Aspoň základný architektonicko-historický výskum pomohla zaplatiť obec z vlastných zdrojov. „Tento rok sa podarilo získať grant z Komunitnej nadácie Veľký Šariš vo výške 800 eur, z čoho zaplatíme archeologický výskum. Pomocné práce s výkopom zeminy a jej preosievaním vykonávajú zahraniční dobrovoľníci. Ubytovanie pre dobrovoľníkov a príspevok na stravu poskytuje obec Lipovce,“ povedal miestny dobrovoľník Stanislav Miženko.

Po ukončení archeologického výskumu bude nasledovať spracovanie návrhu obnovy. Až po splnení týchto podmienok, ktoré stanovil Krajský pamiatkový úrad v Prešove, sa obec bude môcť podľa Sárossyho uchádzať o dotáciu z programu obnovy hradov so zapojením nezamestnaných.

Pracovné miesta

„Po schválení dotácie by budúci rok v spolupráci s úradom práce mohlo byť vytvorených do desať pracovných miest, a to by bola šanca uskutočniť za jednu sezónu kompletné záchranné a rekonštrukčné práce zachovaných častí Lipovského hrad,“ dodal Sárossy.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM