Správy

Do hvezdárne a planetária investovala župa vyše 740-tisíc eur: AKO teraz vyzerá? FOTO

Ešte pred pandémiou v roku 2019 evidovala prešovská hvezdáreň a planetárium ročnú návštevnosť takmer 19-tisíc ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Do hvezdárne a planetária investovala župa vyše 740-tisíc eur: AKO teraz vyzerá? FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Viac ako 745-tisíc eur investoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) do rekonštrukcie Hvezdárne a planetária v Prešove. Modernizáciou sa znížila energetická náročnosť budovy a zatraktívnil sa priestor i program pre mladých ľudí. Ďalšia časť nákladov bola financovaná z nenávratného finančného príspevku v rámci eurofondov.

Nová terasa

Celková investícia predstavuje 1,32 milióna eur.

Od roku 2016 sa pristúpilo k zatepleniu základov, stien a striech, taktiež sa obnovila fasáda budovy a vybudovala sa nová pozorovacia terasa. Modernizáciou sa znížila energetická náročnosť budovy.

Tiež sa kompletne vymenilo zariadenie prednáškovej siene vrátane podlahy a inštalácie klimatizačnej techniky. Pristúpilo sa aj ku kompletnej výmene zariadenia vstupu a haly.

Trvalo to

„Rekonštrukcia Hvezdárne a planetária v Prešove trvala viac, ako by sme si priali. Som však rád, že technicky náročnú modernizáciu sa podarilo dotiahnuť do konca. Verím, že tieto zmodernizované priestory prilákajú na pozorovania oblohy nielen deti, ale všetky vekové kategórie,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský.

PSK ako zriaďovateľ organizácie zrekonštruoval aj vstupnú časť a expozičný priestor, kde vymenil žalúzie, priečelie a investoval do materiálneho vybavenia. Taktiež zmodernizoval programovú ponuku organizácie a systém projekcií.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

V interiéri pribudla i expozícia súvisiaca s kozmonautikou a astronómiou.

Má potenciál

„Dá sa povedať, že v súčasnej dobe už existuje taký väčší hlad po priestorových, živých, reálnych veciach. Možno aj mladšie generácie už sú unavené digitálnymi prostriedkami a veľmi oceňujú kontakt s reálnymi objektmi, ktoré tu máme umiestnené,“ priblížil riaditeľ Hvezdárne a planetária v Prešove Viliam Kolivoška.

Podľa primátorky Prešova Andrey Turčanovej má hvezdáreň a planetárium svoj potenciál dlhé roky.

„Myslím, že každý jeden z nás Prešovčanov, ktorí tu prežili časť života, si veľmi dobre pamätá ako sme tu chodili ešte ako deti. Verím, že takisto mnohé deti tu budú veľmi rady chodiť. Môžu tu vidieť peknú interaktívnu výstavu, ktorá za mojich mladých čias nebola. Deti, ktoré majú rady kozmonautov a všetko, čo sa sa týka kozmonautiky a vesmíru, si tu určite prídu na svoje,“ dodala Turčanová. Ešte pred pandémiou v roku 2019 evidovala prešovská hvezdáreň a planetárium ročnú návštevnosť takmer 19-tisíc ľudí.

A ako to po novom na mieste vyzerá nájdete vo fotogalérii.

Objektívom: Planetárium v Prešove má nový šat
8
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM