Kultúra

Divadlo chystá premiéru v šarištine: Niektorí herci sa ju učili ako cudzí jazyk

Diváci sa majú na čo tešiť, jedna z premiér bude v šarištine a to prinieslo aj vtipné momenty. Okrem toho divadlo chystá aj druhú premiéru.

Ilustračný obrázok k článku Divadlo chystá premiéru v šarištine: Niektorí herci sa ju učili ako cudzí jazyk
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Hru Ťapákovci ako prvú premiéru 78. divadelnej sezóny uvedie v piatok (4. 9.) Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove.

V nedeľu (6. 9.) si budú môcť diváci pozrieť ďalšiu premiéru, rozprávku Medovníkový domček. Obe predstavenia mali pôvodne odohrať v predchádzajúcej sezóne, pre pandémiu nového koronavírusu ich presunuli.

Radi sa smejú

„Ťapákovci, aj keď to nie je divadelná hra, ale jej dramatizácia bola úspešná na divadelných doskách, je titul, ktorý ak chceme priblížiť divákovi slovenskú klasiku, tak nesklame. Radi sa smejeme na zaostalosti Ťapákovcov, ale neuvedomujeme si, že je to aj naša vlastná tradícia. Myslím si, že vždy máme čo robiť, aby sme tých Ťapákovcov v sebe prekonávali,“ uviedol riaditeľ DJZ v Prešove Ján Hanzo.

Dramatizáciu hry na motívy novely Boženy Slančíkovej Timravy pripravil Silvester Lavrík.

„Timrava žila v Polichne a neďaleko domu, kde bývala, poznala Ťapákovcov. Bol tam taký dom, v ktorom žilo veľa ľudí a zamýšľala sa nad tým, ako je to možné, ako tam dokážu žiť. Prišla na to, že spoločné črty s týmito ľuďmi máme ako keby všetci. Človek jednoducho potrebuje zmenu a potrebuje sa niekam dopredu posúvať,“ priblížila režisérka hry Alena Lelková s tým, že je pripravená v šarišskom nárečí.

„Cudzí jazyk“

„Divadlo malo pocit, že by ten jazyk zafungoval a že titul sa na to dobre hodí. Nie je to tom, že sa ideme vysmievať z nejakého jazyka, ale že si ho herci osvojili a dokážu v ňom reálne fungovať. Dokonca polovica z nich nepochádza z východu, čiže sa to museli učiť ako cudzí jazyk. To bolo tiež celkom vtipné,“ povedala Lelková.

Rozprávku Medovníkový domček režíruje Michal Náhlik. Diváci sa podľa Hanza môžu tešiť na stretnutie rôznych rozprávkových postáv z viacerých rozprávok.

„Medovníkový domček je základný rámec, v ktorom sa bude odohrávať rozprávkový príbeh z klasických slovenských, ale aj svetových rozprávok. Takže pre všetkých divákov menších, starších, ale aj najstarších to bude zaujímavé a veľmi vtipné,“ doplnil Hanzo.

Premiéru hry Ťapákovci uvedú v piatok 4. 9. vo svojej historickej budove a rozprávku Medovníkový domček v nedeľu 6. 9. na Veľkej scéne DJZ v Prešove.

A v obrazoch si pozrite aj zábery z tvorby Prešovčanky, ktorá pracovala na svetoznámej videohre.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Hl. foto: archívne

Obrazom: Na hre The Last of us 2 makala aj Prešovčanka Mária
10
Galéria
Zdroj: archív Márie Zborovskej
Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie