Ľubomír Hudačko Správy

Dávajte pozor, kam vstupujete: Na pozemkoch v Prešove, pod ktorými sa ťažila soľ, hrozí mastná pokuta!

Ide o nebezpečné závalové pásmo! Takúto informáciu na tabuli si môžete prečítať v priestore, kde sa kedysi v Prešove ťažila soľ. Dávajte si preto pozor, aby ste na tieto pozemky nevstúpili, hrozí vám totiž mastná pokuta!

Ilustračný obrázok k článku Dávajte pozor, kam vstupujete: Na pozemkoch v Prešove, pod ktorými sa ťažila soľ, hrozí mastná pokuta!
Zdroj: TASR

V dnes opustenom Dobývacom priestore Prešov I – Solivary, boli znova označené všetky prístupové cesty tabuľou, že ide o nebezpečné závalové pásmo.

Obyvatelia nevedia, čo im hrozí

Vstup do tohto priestoru môže byť dokonca aj pokutovaný. Na mieste totiž hrozí nielen zosunutie a zavalenie bývalých baní ale napríklad aj samovoľné vytrysknutie soľanky. Podľa predsedu Komisie mesta Prešov na monitorovanie stavu v Chránenom ložiskovom území Prešov – Solivar Petra Krajňáka sa tento poradný orgán už niekoľko rokov usiluje robiť mediátora v procese nápravy tohto problému.

Miesto je podľa neho nebezpečné kvôli tomu, že po skončení ťažby závodu Solivary a. s. v roku 2009 ostalo takmer všetko nad i pod zemou napospas osudu. Obyvatelia najmä zo Sekčova, Solivaru a Šalgovíka však tento priestor využívajú na rekreáciu, pričom ale nevedia, čo im hrozí.

Na vrty nie sú prostriedky

Všetky vstupy na inak súkromné pozemky, pod ktorými sú bývalé bane patriace štátu a vrty patriace súkromnej firme, sú už dnes označené aj zákazom vstupu a podľa upozornenia Rudných baní Banská Bystrica sa porušenie zákazu môže trestať pokutou do výšky 1660 eur.

Komisie mesta Prešov na monitorovanie stavu v tomto priestore sa na septembrovom zasadnutí zároveň chystá upozorniť na priestor hasičov a spolu s nimi pripraviť možné alternatívy na postup, v prípade nepredvídaných udalostí v tejto časti Prešova. Miesto je však podľa Krajňáka potrebné vhodným spôsobom asanovať a tiež zabezpečiť vrty.

Na to však momentálne nie sú finančné prostriedky. Ako ďalej uviedol, riešiť to môže budúcoročný prieskum lokality, ktorého výsledkom s najväčšou pravdepodobnosťou bude, že ide o environmentálnu záťaž. V tomto prípade by mohli byť na vyriešenie problému použité prostriedky z európskych fondov.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM