Správy

V Prešove panuje obava zo zhoršenia dopravnej situácie: Vznikla ďalšia petícia!

Aktivisti sa obávajú, čo môže problematika spôsobiť. Petíciu podpísalo zatiaľ 100 ľudí.

Ilustračný obrázok k článku V Prešove panuje obava zo zhoršenia dopravnej situácie: Vznikla ďalšia petícia!
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Občianske združenie (OZ) Náš Prešov nesúhlasí s napojením cesty od lokality Od duba, kde majú vyrásť rodinné domy, z Veľkého Šariša cez kopec Bikoš na Sídlisko III v Prešove.

Spustili preto petíciu, obávajú sa zhoršenia dopravnej situácie v meste.

„V katastri Veľkého Šariša sa má vybudovať individuálna bytová výstavba (IBV) a najväčší problém je, že k nej nebude cesta viesť do Veľkého Šariša, ale do Prešova,“ uviedol predseda OZ Náš Prešov René Polačok.

Zatiaľ 100 ľudí

Cesta podľa združenia nespĺňa bezpečnostné parametre a ide o príjazdovú komunikáciu k stavbe diaľnice.

V petícii, ktorú podpísalo zatiaľ 100 ľudí, žiadajú mesto Prešov, aby vydalo nesúhlasné stanovisko k pripojeniu cesty. Chcú, aby sa ňou zaoberali prešovskí mestskí poslanci na marcovom rokovaní. Podľa slov investora Miloša Tuhrinského IBV Od duba počíta s 80 rodinnými domami.

"Mesto Prešov má spracovaný špičkový generel dopravy, kde sa okrem iného uvádza súčasné aj budúce dopravné zaťaženie jednotlivých ulíc a dopravných uzlov na základe dopravných modelov, kde sa započítava aj vplyv plánovaných a realizovaných dopravných stavieb, ako sú D1, R4 a ďalšie. Ulica, na ktorú sa táto lokalita pripojí, bude ešte v roku 2040 len na polovici svojej projekčnej kapacity,“ reagoval Tuhrinský.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Mesto Veľký Šariš dostalo žiadosť stavebníka o vydanie územného rozhodnutia pre stavbu spomínaného projektu.

Reakcia radnice

„Neobsahovala všetky podklady pre pokračovanie v konaní, stavebník bol vyzvaný na ich doplnenie vrátane kapacitného posúdenia komunikácií a vyjadrenia mesta Prešov ako príslušného cestného správneho orgánu vo veci povolenie dopravného pripojenia tejto stavby. Stavebný úrad mesta bude môcť pokračovať v konaní až po ich doplnení,“ povedal primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall.

Mesto ozrejmilo, že proces povolenia výstavby cesty nespadá pod prešovský stavebný úrad.

„Mesto Prešov si vyžiadalo kapacitné posúdenie dopravy od investora stavby, na základe ktorého budeme vedieť vyhodnotiť zaťaženie existujúcich miestnych ciest s výhľadovým napojením novej plánovanej cestnej komunikácie. Mesto Prešov nesúhlasí s výstavbou cesty z katastrálneho územia mesta Veľký Šariš s výhľadovým napojením na existujúce miestne komunikácie na Sídlisku III,“ doplnil pre Tasr hovorca mesta Vladimír Tomek.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM