Ľubomír Hudačko Hokej

Čo hľadá v metropole Šariša? Do Prešova zavítal extréner Crosbyho a Malkina!

Sidney Crosby, Jevgenij Malkin alebo Pavel Dacjuk. Hviezdy NHL, ktorých ako osobný tréner v minulosti zastrešoval Besa Tsintsadze. V súčasnosti pracuje pre Boston Bruins. V týchto dňoch zavítal do metropoly Šariša!

Ilustračný obrázok k článku Čo hľadá v metropole Šariša? Do Prešova zavítal extréner Crosbyho a Malkina!
Zdroj: YouTube.com

Rodák z Gruzínska v súčasnosti pracuje pre Boston Bruins, venuje sa práci najmä s mladými hokejistami, ktorým pomáha zdokonaľovať sa v korčuľovaní. Do metropoly Šariša zavítal počas korčuliarskeho kempu, ktorý organizuje PHK Prešov,

Bol v kluboch, ktoré získali Stanley Cup

Pracoval aj pre Pittsburgh Penguins. V tíme tučniakov bol pri začiatkoch zámorských hokejových veličín. „Platí, že buď ste snaživý alebo lenivý. Crosbyho sa raz opýtali, prečo stále tak poctivo pracuje na tréningoch, keď si môže byť istý, že dostal do vienka to, čo iní nemajú. On odpovedal, že keď nebude na sebe stále pracovať, súčasní juniori ho po pár rokoch ‚zožerú‘. O tom to je. Nestačí mať vrodený potenciál,“ zdôraznil Tsintsadze.

Hoci spolupracoval s viacerými hráčmi zvučných mien, ako prvý ho o pomoc požiadal český hokejista známy najmä svojou tvrdou hrou. „Zásluhu má na tom David Kočí. On ma prvý oslovil, či by som sa mu nevenoval. Potom som sa do toho pustil naplno. Mal som šťastie, že som bol v kluboch, ktoré získali Stanley Cup, čo ma pozitívne zviditeľnilo. Môj život je teraz výuka korčuľovania, rôzne hokejové kempy – vo Švajčiarsku, v Rusku – a od tohto týždňa po prvýkrát aj na Slovensku,“ prezradil Tsintsadze.

O rok bude rád ak spozoruje zmenu

Prístup k mladým hráčom a snahu o ich zdokonaľovanie odpozoroval od legendárneho ruského trénera, ktorého prezývali aj otec ruského hokeja. „Mal som sa od koho učiť. Anatolij Tarasov, veľká trénerská osobnosť hokejovej histórie Sovietskeho zväzu a Ruska, bol známy svojím vzťahom k deťom. Dával im všetko a ja sa snažím ísť v jeho šľapajach. Je to môj život. S hokejom vstávam aj zaspávam. Odkedy robím to, pre čo som v Prešove, je mojím cieľom zdokonaľovať mladých hokejistov v korčuľovaní. Jednoducho, naučiť ich čo najlepšie ovládať prvok, bez ktorého by boli vo svete medzi mantinelmi stratení,“ prezradil Tsintsadze (46).

Gruzínsky rodák je v týchto dňoch v Prešove, kde vedie týždňový kemp pre mladých hráčov. „Sú snaživí, no majú čo zdokonaľovať. Nemám problém byť v tomto otvorený, lebo iba ak budete svojich zverencov viesť k tomu, aby latku náročnosti preskakovali a nepodliezali, môžu napredovať. Keď napredujú, je to vaša pozitívna reklama. Keď sem prídem o rok, budem rád, ak zaregistrujem zmenu k lepšiemu,“ poznamenal Tsintsadze.

O našej krajine veľa nevedel

Dôvody návštevy práve prešovského klubu vysvetľuje slovami: „Na svedomí to má môj blízky priateľ z Prešova, ktorý má výborný vzťah sú súčasným riaditeľom PHK Prešov Marekom Krasničanom. Toho som osobne doteraz nepoznal, no počul som, že je to človek so skúsenosťami a veľkým prešovským hokejovým srdcom. A to je veľmi potrebné, keď je niekto na čele akéhokoľvek klubu,“ povedal Tsintsadze. „Veľa som doteraz o tejto krajine nevedel, no keďže v zámorí pôsobí či pôsobilo neprehliadnuteľné množstvo vašich hráčov, nikto nemôže povedať, že neregistruje krajinu ich pôvodu,“ dodal.

V spolupráci s prešovským klubom sa Tsintsadze postará o pestrý program účastníkov kempu. Mladí hráči sa počas najbližších dní môžu tešiť na príjemné spestrenie. V utorok o 15.00 to bude zápas prešovských deviatakov a dorastencov oblečených v dresoch Pittsburghu proti poľským rovesníkom. Na piatok zasa pripravujeme predzápas pred seniorským prvoligovým vystúpením Prešova s Trnavou a počas prestávok zasa ukážky mojej práce s mládežníkmi.

foto: youtube

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie