Rôzne

Čo bude tvoriť novú vojenskú nemocnicu v Prešove? Kaliňák chce, aby bola čo najskôr

Kaliňák zdôraznil, že ministerstvo obrany urobí všetko pre to, aby to bolo v čo najkratšom termíne. Výstavba komplexu sa má realizovať za prevádzky súčasnej.

Ilustračný obrázok k článku Čo bude tvoriť novú vojenskú nemocnicu v Prešove? Kaliňák chce, aby bola čo najskôr
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Novú vojenskú nemocnicu v Prešove by mali tvoriť novovybudovaný komplex v areáli zdravotníckeho zariadenia a zrekonštruované existujúce objekty Fakultnej nemocnice J.A. Reimana.

Pred rokovaním vlády, ktorá by sa mala projektom zaoberať, o tom informoval minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Nová nemocnica rozšíri kapacity a možnosti vojenskej zdravotnej starostlivosti v rámci východného krídla NATO, rovnako však tak výrazne zlepší zdravotnícku infraštruktúru a tým aj zdravotnú starostlivosť na východnom Slovensku,“ zvýraznil najdôležitejšie benefity projektu. Nová nemocnica bude spadať pod rezort obrany, ktorý jej výstavbu bude financovať z vlastného rozpočtu, s prípadným zapojením externých eurofondových zdrojov.

Realizácia za prevádzky

Investíciu odhadol minister na rádovo stovky miliónov eur.

„Ak dostaneme dôveru od vlády, veľmi rýchlo zostavíme projektový tím a začneme intenzívne komunikovať s nemocnicou, na jej chode sa však nič meniť nebude,“ zdôraznil Kaliňák.

Keďže výstavba nového komplexu sa má realizovať za prevádzky súčasnej nemocnice, je si vedomý náročnosti projektu.

„Je to šesť až sedemkrát väčší projekt ako nemocnica sv. Michala v Bratislave,“ zdôraznil minister obrany, ktorý nechce dávať konkrétne lehoty výstavby.

Čo najkratší termín

Zdôraznil, že ministerstvo obrany urobí všetko pre to, aby to bolo v čo najkratšom termíne.

Za dôležité v tejto súvislosti považuje čo najefektívnejšie verejné obstarávanie.

Odhadol, že v rámci novovybudovanej časti by sa kapacita mala rozšíriť o 900 lôžok. Nové objekty sa budú realizovať ako prvé, následne príde k obnove súčasných. Presné detaily sa však podľa jeho slov ešte budú profilovať v rámci projektu.

Výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove a rokovanie o nej na stredajšej vláde avizoval v pondelok (16. 4.) po kontrolnom dni na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR predseda vlády SR Robert Fico.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM