Chystá sa ďalšia protestná blokácia ciest: Prebehne už o niekoľko dní!

OZ Lepší Prešov pripravuje v poradí už štvrtú protestnú blokáciu ciest, ako uviedlo, so zámerom upozorniť kompetentných na neúnosné zaťaženie ciest na východe SR nákladnou dopravou.

Ilustračný obrázok k článku Chystá sa ďalšia protestná blokácia ciest: Prebehne už o niekoľko dní!
Zdroj: TASR

Aktivisti uviedli, že tentoraz chcú upozorniť na akútnu potrebu výstavby rýchlostnej cesty R4. Protestná akcia sa bude konať vo štvrtok 22. júna o 16.00 h v trvaní 30 minút.

Petícia

V Prešove zastavia premávku prechádzajúci chodci na priechode na Levočskej ulici. Prešovskí aktivisti podľa ich slov získali na svoju stranu aj niektoré samosprávy od Prešova smerom na Svidník až po štátnu hranicu s Poľskom. Je to trasa, kadiaľ by mala prechádzať R4. Presný počet blokovaných úsekov budú vedieť v najbližších dňoch.

Predseda združenia Jozef Baran vo štvrtok povedal, že rokujú s 19 zástupcami obcí a miest. Súčasne aktivisti rozbehli 12. mája petíciu za výstavbu rýchlostnej cesty R4 so severným obchvatom Prešova. Do štvrtku získali v Prešove zhruba 10 000 podpisov. Z obcí sa im do štvrtku vrátili hárky s približne 2000 podpismi. Baran však uviedol, že je predčasné hovoriť o podpore, lebo termín odovzdania petičných hárkov určili na 20. júna a tak majú ich spolupracovníci z obcí a miest ešte viacero dní na ich doručenie. Podľa Barana ohlasy z regiónov sú doteraz veľmi priaznivé, dokonca sa chcú pod petíciu podpisovať aj ľudia, ktorí používajú cesty na východe Slovenska iba na tranzit. Zámerom aktivistov je získať 100 000 podpisov, aby sa petíciou museli zaoberať poslanci Národnej rady SR.

„Po spočítaní všetkých podpisov budúci týždeň – toho 22. júna v deň našej akcie, ktorú plánujeme opäť s vyhlásením počtu podpisov, budeme realizovať aj blokáciu dopravy v dĺžke polhodiny. Čo sa týka blokácie dopravy, zapoja sa obce na území okresu Prešov, a to Kapušany, Lada a Lipníky. Čo sa týka okresu Svidník, títo nám majú potvrdiť, ako sa zapoja do tejto blokácie,“ uviedol Baran.

Už viacero protestov

OZ Lepší Prešov pripravilo blokovanie ciest už v troch termínoch, pričom ich časovo postupne predlžovali. Prvý protest sa konal pred Vianocami vlani 21. decembra na Levočskej ulici v Prešove a trval 15 minút. Druhý bol na rovnakom mieste 17. februára s trvaním polhodiny. Posledný marcový deň aktivisti blokovali ulice na troch miestach v Prešove po dobu jednej hodiny. V máji zorganizovali v centre Prešova koncert na podporu svojich aktivít a zároveň rozbehli petíciu, ktorú rozšírili na celý kraj.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame