Bývalého primátora Prešova Milana Benča oslobodili spod obžaloby!

Najvyšší súd (NS) SR v stredu oslobodil spod obžaloby bývalého primátora Prešova Milana Benča. Rozhodnutie je právoplatné.

Ilustračný obrázok k článku Bývalého primátora Prešova Milana Benča oslobodili spod obžaloby!
Zdroj: TASR

Exprimátor čelil obžalobe z trestného činu subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v štádiu prípravy. Agentúra TASR uviedla, že NS SR v stredu v rámci odvolacieho konania zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý Benča v tejto veci v minulosti odsúdil na päť rokov väzenia.

„Skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný, sa stal, ale nie je trestným činom,“ uviedla okrem iného predsedníčka senátu pri odôvodňovaní svojho rozhodnutia. NS SR svojim rozhodnutím taktiež rešpektoval názor dovolacieho súdu v tomto prípade.

Prvostupňový súd sa podľa názoru odvolacieho senátu dostatočne nevysporiadal s otázkou, akým spôsobom sa mal súkromný sektor na eurofondoch obohatiť, obžalovaný podľa neho nemohol rozhodnutie mestského zastupiteľstva nijako ovplyvniť a taktiež nebola preukázaná subjektívna stránka jeho konania.

Kauza sa týkala výstavby priemyselného parku v Záborskom. Ako uviedla agentúra TASR, Mesto Prešov v roku 2005 žiadalo v prepočte 7,6 milióna eur z eurofondov na jeho výstavbu, ale pri kontrole sa zistili nezrovnalosti. Park pri obci Záborské vybudovala aj vlastnila súkromná firma. Neskôr ju Prešov kúpil, ale už v období, kedy bol primátorom Benčov nástupca Pavel Hagyari. Milan Benč zastával post primátora Prešova v období rokov 2002 – 2006.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame