Správy

Budeme mať v Prešove PRVÝ zdravotnícky kampus? Vybudovať ho chcú na známej škole

Zriadi sa tu aj učebňa pre odbor masér, fyzioterapeut a ortopedický technik s interaktívnymi trenažérmi, virtuálnou učebňou, robotickými prístrojmi i masážnymi lôžkami.

Ilustračný obrázok k článku Budeme mať v Prešove PRVÝ zdravotnícky kampus? Vybudovať ho chcú na známej škole
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Prešovský samosprávny kraj (PSK) chce vybudovať v areáli Strednej zdravotníckej školy na Sládkovičovej ulici v Prešove pilotný zdravotnícky kampus v kraji.

Jeho súčasťou by sa stalo takzvané Centrum simulačnej medicíny s učebňami pre rôzne odbory.

Ideový zámer v rozpočtovom náklade 12,5 milióna eur odobrili krajskí poslanci na májovom zastupiteľstve.

PSK chce kampus financovať cez Program Slovensko a Integrovanú územnú stratégiu. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Ako povedala, vytvoreniu zdravotníckeho kampusu má predchádzať rekonštrukcia existujúcich pavilónov školy A a B a výstavba nového pavilónu C.

Čo bude obsahovať

„Zrealizované stavebné práce skvalitnia jej priestorové usporiadanie a vyriešia aj súčasné kapacitné možnosti. Zároveň zlepšia štandardy jestvujúcich pavilónov školy v oblasti požiarnej ochrany a hygienických štandardov, ktoré sú aktuálne nedostačujúce,“ uviedla Jeleňová.

Centrum simulačnej medicíny bude obsahovať viacero odborných učební a priestory na simulácie, ktoré sa zariadia pomôckami a potrebným technickým zázemím.

„Pôjde o učebňu pre poskytovanie laickej prvej pomoci s figurínami, zdravotníckym materiálom a didaktickou technikou. Ďalej to bude priestor pre študijný odbor praktická sestra okrem iného s modelmi dieťaťa, preväzovými stolíkmi, obväzovou technikou, antidekubitnými pomôckami, EKG prístrojom aj inštrumentálnymi sadami,“ povedala Jeleňová.

Zriadi sa tu aj učebňa pre odbor masér, fyzioterapeut a ortopedický technik s interaktívnymi trenažérmi, virtuálnou učebňou, robotickými prístrojmi i masážnymi lôžkami.

Vypaľovacia pec

Ďalší priestor pre odbor zubný asistent/dentálny hygienik sa zariadi zubnou súpravou, dentálnym tréningovým simulátorom, frézovacím centrom, odlievacím prístrojom či vypaľovacou pecou.

Centrum bude pripravovať aj budúcich farmaceutických laborantov, a to s pomocou refraktometra, stereolupy, horúcovzdušnej sušiarne či elektromagnetickej miešačky. Priestor pre študijný odbor očný optik sa zariadi diamantovým brusom, fokometrami, vŕtačkami, pilníkmi, letovačkami a leštičkami.

Kvalitné vzdelávanie

V prešovskej škole vznikne podľa Jeleňovej priestor pre kvalitné odborné vzdelávanie.

„Centrum sa tiež stane miestom vzdelávacích aktivít a takzvaného lokálneho zdravotníckeho klastra, ktoré sa zameria na spoluprácu medzi zástupcami zamestnávateľov, príslušnej stavovskej organizácie, akademickej obce a odborníkmi v danej oblasti,“ vysvetlila Jeleňová.

V rámci kampusu sa počíta aj s organizáciou vzdelávacích aktivít a s aktualizáciou či tvorbou školských vzdelávacích programov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM