Bude to tak aj v Prešove? V Košiciach mohlo byť na proteste proti vláde až 15-tisíc ľudí
Protesty by chceli ťahať minimálne do 8. mája, alebo kým neuvidia nejakú zmenu v situácii.
V Košiciach sa na proteste stretli tisíce ľudí. Odhady hovoria o minimálne desiatich tisíckach protestujúcich, podľa ďalších medializovaných informácií bolo na mieste 15-tisíc ľudí.
„Najväčší (protest), ktorý som videl v tomto meste,„ skonštatoval pre agentúru SITA spoluorganizátor a moderátor protestu Andrej Klobušník. Doplnil, že do budúcna plánujú pokračovať v zhromaždeniach každý druhý týždeň. „Ideálne v koordinácii s ostatnými mestami, to znamená v piatok,“ pokračuje.
NEHODA na východe: Po zrážke auta s kamiónom ostala ZAKLIESNENÁ zranená osoba
Nemocnica bilancuje rok 2024: Pribudol im pôrodný gauč, najviac detí sa narodilo v auguste
V Košiciach bol protest vo štvrtok, podľa Klobušníka je dôvodom, že mesto im v piatok akciu nepovolilo kvôli už rezervovanému priestoru pri Dolnej bráne.
Obyčajní občania
Protesty by podľa jeho slov chceli ťahať minimálne do 8. mája, alebo kým neuvidia nejakú zmenu v situácii.
Účastníci zhromaždenia absolvovali pochod okolo Hlavnej ulice, po ktorom sa vrátili k Dolnej bráne.
Klobušník dôrazne poprel, že by bol protest organizovaný, alebo koordinovaný zo zahraničia. Okrem Klobušníka sú podľa informácií na sociálnej sieti organizátormi Igor Kupec, Jan Galik a Belo Spišák.
„Ja som obyčajný učiteľ na základnej škole, ďalší spoluorganizátor je grafický dizajnér, ďalší robí v IT. Sme obyčajní občania tohto mesta a tejto krajiny, ktorí sa na to už ďalej nedokázali pozerať," vraví Klobušník.
Dodal, že vlna protestov prebieha po celom Slovensku, nezávisle od seba.
Prekvapenie pre fanúšikov Tatrana Prešov: Už sa vie, aké meno bude mať futbalový štadión!
Sánkovačka na východe sa zmenila na HOROR: Na dievča útočili psy, hrýzli ho do krku
Spoluorganizátor protestu v Košiciach odmietol aj napojenie na akékoľvek politické strany.
Striktne apolitickí
„Doteraz všetci rečníci v Košiciach boli striktne apolitickí. Neboli to ani bývalí, ani súčasní členovia politických strán. Pochopiteľne, ide nám o to, aby túto štafetu a tento tlak zužitkovali opozičné strany, ale ani nás nepodporujú, ani nespolupracujeme," dodal. Protesty organizujú občiansky.
Rečníkmi na tomto proteste boli učiteľ Teach for Slovakia a aktivista pôsobiaci v kresťanských organizáciách Jay Hudáček, bývalá zamestnankyňa Múzea Betliar aj Národného parku Slovenský Kras Veronika Straková, a tiež učiteľka jedného z košických gymnázií Eva Wolfová.
Straková v rámci svojho prejavu kritizovala dianie v rezorte kultúry i životného prostredia. Wolfová zas pripomenula odliv mozgov zo Slovenska.
Popriala nudného premiéra
Študentstvu tiež popriala nudné voľby a nudného premiéra, nudnú vládu aj nudnú zahraničnú politiku, taktiež poslancov, ktorí vedia, že ich práca je prijímanie zákonov. Rovnako si želala aj politikov, ktorým budú môcť 18-roční podať ruku.
Podujatie zhromaždení zakončili spevom slovenskej hymny.
Policajti protest na sociálnej sieti zhodnotili ako pokojný a bezproblémový. Zhromaždenia sa budú konať aj v piatok 24. januára vo viacerých mestách na Slovensku, a tiež v Prahe či Luxemburgu. Niektoré protesty budú stranícke, ako v Trenčíne, Trnave, Leviciach či Prešove.