Správy

Bola v zlom stave: Rekonštrukcia cesty pri Prešove stála takmer 4 milióny eur

Stavebné práce na úseku Prešov – Klenov sa realizovali od júla minulého roku do tohtoročného septembra. Počas obnovy bola cesta úplne uzatvorená.

Ilustračný obrázok k článku Bola v zlom stave: Rekonštrukcia cesty pri Prešove stála takmer 4 milióny eur
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Takmer 4 milióny eur s podporou eurofondov investoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) do rekonštrukcie cesty medzi Prešovom a obcou Klenov. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Žiadosti od ľudí

Podľa jej slov ide o jednu z dôležitých dopravných spojníc regiónu. Kraj na rekonštrukciu využil finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vo výške takmer 3,4 milióna eur a prispel aj zo svojho rozpočtu.

„Cesta je spojnicou Prešovského a Košického samosprávneho kraja a bola už naozaj v zlom stave. Prichádzali žiadosti zo strany obyvateľstva, od starostov, aby táto cesta bola zrekonštruovaná. Využili sme eurofondy, z vlastných zdrojov vyčlenili ďalších 600-tisíc eur, takže v tomto takmer 12-kilometrovom úseku sú investované takmer štyri milióny eur,“ uviedol v utorok pri oficiálnom odovzdaní úseku predseda PSK Milan Majerský.

Stavebné práce na úseku Prešov – Klenov sa realizovali od júla minulého roku do tohtoročného septembra. Počas obnovy bola cesta úplne uzatvorená.

Ešte 500-tisíc

Modernizácia 11 572 metrov dlhého úseku spočívala v realizácii viacerých stavebných úprav. V miestach lokálnych poklesov a rozpadov bola nutná výmena celej konštrukcie vozovky vrátane úpravy podložia a zosilnenia vozovky.

„Rekonštrukcia pozostávala z piatich úsekov a dvoch mostných objektov v obci Žipov, desať priepustov sa čistilo i modernizovalo a šesť priepustov sme vybudovali ako nové objekty. V rámci bezpečnosti dopravy boli odstránené nevyhovujúce bezpečnostné zariadenia a osadené nové oceľové zvodidlá a zábradlia,“ konkretizoval riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth s tým, že stavba si vyžadovala zvýšenie odvodňovacích parametrov cestných priekop a priepustov, keďže po výdatných dažďoch voda z polí významne dotovala vodu v priepustoch.

„Predpokladáme, že táto cesta si na budúci rok vyžiada ešte asi 500-tisíc eur, aby bola kompletne zrekonštruovaná s napojením na jednotlivé obce,“ dodal Horváth.

Úsek cesty Prešov – Klenov je po ceste Janovce – Kľušov druhým z piatich cestných úsekov rekonštruovaných pomocou európskych zdrojov v rámci projektu Modernizácie cestnej infraštruktúry v Prešovskom samosprávnom kraji s objemom takmer 18 miliónov eur.

Ako dodala hovorkyňa PSK Jeleňová, v októbri sa oficiálne do užívania odovzdajú aj úseky II/534 Poprad – Starý Smokovec, II/545 Kapušany – Demjata a II/575 Malá Poľana – Medzilaborce.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie