Ľubomír Hudačko Rôzne

Boccia v Prešove zažíva rozmach: Reprezentanti odpovedali na zvedavé otázky

Traja reprezentanti Slovenska v hre boccia debatovali s účastníkmi besedy v prešovskej bezbariérovej Galérii Abilympiáda. Preberali sa pikošky z Majstrovstiev SR, Majstrovstiev Európy aj zákulisie troch posledných svetových Paralympiád. A informácie boli z prvej ruky...

Ilustračný obrázok k článku Boccia v Prešove zažíva rozmach: Reprezentanti odpovedali na zvedavé otázky
Zdroj: Dnes24.sk

Môže Majster Slovenska poraziť v turnaji Majstra Európy? Ako zvládajú reprezentanti nápor fanyniek? Ako chutí had na tanieri? Takéto a mnohé iné zvedavé otázky smerovalo 30 členné publikum prítomným športovým celebritám. Úradujúci Majster Európy Samuel Andrejčík, Majster Slovenska BC4 a účastník troch Paralympiád Róbert Ďurkovič, aj Majster Slovenska BC3 Michal Tižo ich zodpovedali všetky.

Ukázali medaily

Samuel Andrejčík: „Bocciu hrám od roku 2010 a ešte donedávna som bol ako jediný hrajúci východniar. Preto ma potešilo, keď som sa dozvedel o založení nového športového klubu ZOM Prešov. Veľmi rád som prijal pozvanie na besedu, ktorá, dúfam, bola prínosom pre začínajúcich boccistov. Rád som sa podelil o zážitky z Majstrovstiev Európy 2013 v Portugalsku. Športovému klubu Boccia ZOM Prešov prajem veľa šikovných boccistov a radosť z hry," povedal.

Michal Tižo: „Chcel by som vyzvať handicapovaných, aby sa nebáli a prišli si vyskúšať túto hru. Určite ich zaujme, pretože každá hra je iná. Je to dobrá forma psychickej a fyzickej rehabilitácie spojená s relaxom. Tréningami a následnými turnajmi si človek aktívne vyplní svoj voľný čas, spozná nových ľudí, vytvára nove priateľstva, získava nove vedomosti a stratégie hry. Pretože každý hráč je individuálny. Aj my handicapovaní sa stávame vrcholovými športovcami, len je potrebné mat silnú pevnú vôľu, odhodlanie, predsavzatia. A sny sa jedného dňa naplnia. O tom som presvedčený.“

Diskusia trvala 2 hodiny. Nasledovali individuálne neformálne rozhovory so športovcami. Vyvrcholením bolo fotenie, pri ktorom športovci vytiahli svoje ťažké zbrane – reprezentačné dresy a zlaté medaily. Program pokračoval slávnostnou večerou organizačného tímu a reprezentantov v bezbariérovom hoteli do neskorého večera. Oslavovali sa čerstvé výsledky z Majstrovstiev SR v Dubnici nad Váhom a zhodnotili sa všetky aktivity končiaceho sa projektu Zoznámte sa s hrou boccia“, ktorý sa realizuje vďaka podpore Nadačného fondu Skupiny VSE spravovaného Karpatskou nadáciou.

Pre záujemcov sú dvere otvorené

Hovorilo sa aj o budúcnosti hry boccia na Slovensku. Organizátorom podujatia s oficiálnym názvom „Beseda s reprezentantmi SR v hre boccia“ bolo občianske združenie ZOM Prešov. Združenie nedávno založilo športový klub Boccia ZOM Prešov. Klub už má piatich klasifikovaných hráčov a štyroch národných rozhodcov. Dvere otvorené má každý záujem o túto hru.

Jej služby môžu využívať hráči, športoví asistenti, potenciálni rozhodcovia aj tréneri. Výzva smeruje tiež k študentom a absolventom škôl športových smerov, ktorí chcú získať skúsenosti ako tréneri a rozhodcovia napríklad aj v paralympijskom športe, akým je boccia.

Boccia v Prešove zažíva rozmach
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM