Ilustračný obrázok k článku Blíži sa 2. kolo prijímačiek: Kde všade prešovská župa ešte hlási voľné miesta?
Zdroj: TASR

Blíži sa 2. kolo prijímačiek: Kde všade prešovská župa ešte hlási voľné miesta?

Štandardne je aj v tomto školskom roku zo strany deviatakov najväčší záujem o štúdium na gymnáziách, najmä vo väčších mestách.

Správy
Správy

Blíži sa 2. kolo prijímačiek: Kde všade prešovská župa ešte hlási voľné miesta?

Štandardne je aj v tomto školskom roku zo strany deviatakov najväčší záujem o štúdium na gymnáziách, najmä vo väčších mestách.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa 2. kolo prijímačiek: Kde všade prešovská župa ešte hlási voľné miesta?
Zdroj: TASR

Prešovský samosprávny kraj (PSK) má pre druhé kolo prijímacích skúšok v prebiehajúci školský rok na školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti pre budúcich stredoškolákov ešte 737 voľných miest. Prešov Dnes 24 o tom informovala hovorkyňa kraja Dáša Jeleňová.

„Z toho ide o 67 miest na gymnáziách. Konkrétne je to 11 voľných miest pre 8-ročnú formu a 56 miest pre 4-ročnú formu štúdia,“ konkretizovala Jeleňová.

Zoznam škôl

Voľné miesta hlási podľa jej slov Gymnázium L. Stöckela Bardejov, Spojená škola J. Henischa – org. zložka Gymnázium Bardejov, Gymnázium P.O. Hviezdoslava Kežmarok, Gymnázium J.F. Rimavského Levoča, Spojená škola T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským Prešov, Gymnázium Snina a Gymnázium duklianskych hrdinov Svidník.

Župné stredné odborné školy majú pre žiakov končiacich ročníkov základných škôl v druhom kole prijímačiek k dispozícii 670 voľných miest, to najmä v trojročných učebných odboroch.

Ktoré najviac?

„Napríklad pre oblasť strojárstva je to 156 miest, elektrotechniky a techniky 102 miest, potravinárstvo 55, drevárstvo 42 a odevníctvo 38 miest. Stredné školy zamerané na stavebníctvo majú 49 voľných miest, tie so zameraním na dopravu 25 a poľnohospodárstvo 35 miest,“ pokračovala hovorkyňa.

Najviac voľných miest pre druhé kolo prijímacieho konania hlásia podľa Jeleňovej školy ekonomického zamerania, obchodu a služieb, a to 132.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Záujemcovia o štúdium na školách s umeleckým zameraním, napríklad v odboroch reklamná tvorba či dizajn, sa môžu v druhom kole prijímacích skúšok prihlásiť na župné stredné umelecké školy v Kežmarku (7 voľných miest), Prešove (10 voľných miest) a Svidníku (2 voľné miesta).

Prešov, Bardejov, Poprad

„Ešte osem voľných miest je k dispozícii pre skupinou odborov zameraných na učiteľstvo a sociálne veci v SOŠ pedagogickej Prešov je to päť miest a v Spojenej škole v Bardejove tri miesta. Z trinástich okresov Prešovského kraja majú najviac voľných miest pre druhé kolo prijímacích pohovorov okresy Poprad – 151 a Prešov – 148, ktoré majú zároveň v ponuke najviac stredných škôl, a ďalej školy v okresoch Kežmarok – 94 a Bardejov – 73 voľných miest,“ poznamenala ďalej Jeleňová.

Nové správy máme aj z východu:

„Štandardne je aj v tomto školskom roku zo strany deviatakov najväčší záujem o štúdium na gymnáziách, najmä vo väčších mestách. A tiež na stredných školách, ponúkajúcich študijné a učebné odbory, ktoré sa vyučujú len na niekoľkých školách v kraji a sú teda lukratívnejšie,“ uzavrela hovorkyňa.

Termíny prijímačiek

Druhé kolo prijímacích skúšok na stredné školy je na programe v utorok 22. júna, prípadne je z organizačných dôvodov je možné ho realizovať aj v stredu 23. júna.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín