Kultúra

Benefícia pre Mukačevskú: Zahral aj Marek, ktorý bol v čase výbuchu vo výťahu, FOTO

Na benefičnom koncerte Pre bytovku Mukačevská vystúpili tri desiatky interpretov a skupín z Prešova aj iných končín Slovenska. Vystúpil aj Marek, ktorý prežil.

Ilustračný obrázok k článku Benefícia pre Mukačevskú: Zahral aj Marek, ktorý bol v čase výbuchu vo výťahu, FOTO
50
Galéria

Koncert otvárala dievčenská rocková skupina Wandererove Segry, po nich prišli na pódium skupina BB Country, tanečná formácia Grimmy Dance Studio, speváčka Viki Olejárová, skupina 1st Pink Floyd Revival, skupina Papyllon, spevák Jakub Petraník či skupina Stopa.

Knechtová býva neďaleko

Veľký úspech u divákov mala speváčka Katarína Knechtová. Podľa jej slov sa účasť na tomto koncerte nedala odmietnuť, keďže býva veľmi blízko pri výbuchom zničenej bytovke.

Úspech u divákov mala aj folková speváčka Veronika Rabada. „Keď sa to stalo, bola som v Prešove len niekoľko ulíc od výbuchu, lebo učím v Prešove na konzervatóriu. V prvom momente sme si neuvedomili, aká vážna je situácia. Každým dňom mi to stále viac a viac dochádzalo."

"Náš manažér sa spýtal, či by sme odohrali benefičný koncert. Bez zaváhania sme súhlasili. Zaspievali sme pieseň Husičky a pieseň, ktorú som zložila k rozprávke Čarovný kamienok – V tichu. Tú sme hrali v netradičnej verzii so sláčikovým kvartetom a klavírom,“ hovorí Veronika Rabada.

Mikušek, Kollárovci, Hrdza

Postihnutých obyvateľov prišiel podporiť i slovenský country spevák Alan Mikušek, do Prešova nemali ďaleko ani populárni Kollárovci, s pesničkami Štefan a Taká sa mi páči sa uviedla skupina Hrdza.

Z Košíc prišiel Lukáš Adamec, zaspieval známe skladby Dýcham, Keď ma raz odsúdia či Tancuj.

Veľký ohlas malo vystúpenie Kandráčovcov. Hit Sokoly rozhýbal celú arénu. Prešovskí Eleven Hill ponúkli hit Room Of Ghost.

Zdroj: Zuzana Balenčin

Z Bratislavy prišiel podporiť koncert Paľo Drapák; známy spevák vybral hity Zaľúbená žaba a Slnko nevychádzaj z éry skupiny Metalinda. Rovnako z Bratislavy prišla známa a stále populárna východniarka Beáta Dubasová s hitom Vráť mi tie hviezdy.

Vystúpiť je to najmenej

Záver šesťhodinového hudobného maratónu patril domácej kapele Akustika. Po nej prišla kapela Komajota Martina Husovského, ktorá zahrala Ráno v novinách a pri piesni Mesto v nás sa k nej pripojil aj saxofonista Mário Gapa Garbera.

„Vystúpenie je to najmenej, čo sme mohli spraviť pre ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Viem, že ľudský život nič nevynahradí, ani mnohé životné straty, ktoré tí ľudia zažili. Ak to aspoň trocha pomôže zlepšiť ľuďom z Mukačevskej ich životný údel, bola to naša povinnosť.“

„Verím, že rok 2020 bude pre tých ľudí oveľa radostnejší, pokojnejší, nech ho prežijú v zdraví. Dvihla sa veľká vlna spolupatričnosti, čo ma milo prekvapilo a v dobrom zasiahlo.“

„Mali by sme zanechať spory, sváry, nenávisť, nech sa snažíme urobiť niečo jeden pre druhého, šťastie človeka spočíva v tom, ak urobí šťastným tých druhých,“ povedal po koncerte Ondrej Kandráč, šéf skupiny Kandráčovci.

Zdroj: Facebook

„Pozvanie som prijala, prešlo mi hlavou celé moje študentské obdobie v Prešove, mám tu spolužiakov, kamarátov, ľudí, ktorí ma vždy prídu podporiť, keď tu mám koncert.“

„To, čo sa stalo, môže sa stať hocikomu z nás, je to nevyspytateľná vec, myslím, že si musíme pomáhať,“ uviedla speváčka Beáta Dubasová.

Všetci, čo mohli, podporili

„Pociťujeme spolupatričnosť, neváhali sme, keď nás oslovili. Prešov je komunitné mesto a rodina muzikantov tu je veľmi silná. Som veľmi rád, že to vyšlo takto, že všetci čo mohli, podporili tento projekt,“ dodal líder Komajoty Martin Husovský.

Viac o koncerte prezradil organizátor Rudolf Voit. „Hneď po tragédii som sa zaoberal myšlienkou benefičnej akcie, spomenul som si na projekt Boba Geldofa Live Aid, ktorý dal dohromady kopu umelcov a inicioval ich pre dobrú vec.“

Zdroj: Zuzana Balenčin

„Oslovil som umelcov a začali desiatky telefonátov aj sms-iek. Myšlienku sme dotiahli po Vianociach, postavili sme dramaturgiu koncertu. Myslím si, že sa to podarilo, jedno veľké ďakujem patrí všetkých umelcom a celému štábu, ktorý koncert pripravil,“ doplnil organizátor Rudo Voit.

V tom čase bol vo výťahu

A na pódiu vo finále, ktoré patrilo formácii Atlantída, vystúpil aj trubkár Marek Majoroš. V čase bol tragédie vo výťahu a len zázrakom prežil.

On a jeho manželka sú jednou z priamo postihnutých rodín tejto tragédie.

„Super akcia, hral som s kamarátmi, ktorí hrali pre nás, od popoludnia som tu mal veľmi veľa priateľov a známych. Som vďačný, myslím nielen ja ale všetci, ktorí sme v tom dome bývali, za túto úžasnú akciu.“

„Super kamaráti sú aj Chiki Liki Tu-A, ktorí ma milo prekvapili tým, že mi venovali vybrané vstupné z koncertu. Sme vďační, že na nás myslia všetci,“ povedal Marek Majoroš, jeden z obyvateľov zničenej bytovky na Mukačevskej ulici.

Všetci umelci vystúpili na koncerte bez nároku na honorár. Celý výťažok z koncertu poukážu organizátori na už zriadený transparentný účet mesta Prešov.

Viac si už pozrite v bohatej fotogalérii od Zuzany Balenčin.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Obrazom: Koncert v prešovskej hale pre obete Mukačevskej tragédie
50
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie