Správy

Atrakcia neďaleko Prešova: Na výstave motýľov môžeme vidieť ich liahnutie, FOTO

Stovky motýľov, ako aj kukly môžu vidieť návštevníci prírodovednej výstavy s názvom Na motýlích krídlach v Mestskom múzeu a galérii v okrese Prešov.

Ilustračný obrázok k článku Atrakcia neďaleko Prešova: Na výstave motýľov môžeme vidieť ich liahnutie, FOTO
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Svoje zbierky poskytli entomológovia Dušan Migra z Prešova a Pavol Piljan z Rožňavy. Okrem motýľov si môžu záujemcovia prezrieť i rôzne chrobáky, to všetko vo Veľkom Šariši.

Čakajú na obrovského motýľa

„Prvý raz sme pripravili experiment. Do galérie sme umiestnili insektária, to znamená živé liahne, kde sa nám budú liahnuť tri druhy motýľov. Momentálne sme v očakávaní, keďže máme vyliahnuté babôčky, Antheraeu pernyi, ale ešte čakáme obrovského motýľa, ktorý sa nám má vyliahnuť. Volá sa Attacus Atlas alebo okáň himalajský,“ uviedla Lenka Pribulová z Mestského múzea a galérie vo Veľkom Šariši.

Výstavu tvorí zbierka exotických i európskych motýľov. „Sú to motýle, ktoré lietajú bežne na Slovensku a po Európe, ale aj exotické motýle, to znamená z Afriky, juhovýchodnej Ázie, Jávy, Sumatry, Madagaskaru a tak ďalej. Máme tu aj rarity. Vystavujeme najväčšieho a najmenšieho chrobáka na svete a rovnako i na Slovensku,“ povedala Pribulová s tým, že motýle, ktoré sa vyliahnu, prežijú svoj život na výstave a následne pôjdu na preparáciu.

Mení sa farba krídel

Návštevníci môžu vidieť aj juhoamerické motýle menivce z rodu Morpho, ktorých farba krídel sa mení podľa dopadu svetla od svetlomodrej po tmavofialovú či vysokohorské vzácne jasone (Parnassidae) z najvyšších pohorí strednej Ázie alebo Himalájí.

„Výstava je otvorená len niekoľko dní, ale to množstvo návštevníkov a hlavne mládeže a detí nám ukazuje, že aj takým spôsobom sa múzeum a galéria dá naštartovať po období, kedy museli byť, žiaľ, tieto inštitúcie zatvorené,“ povedal primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.

Rodák zo Šariša

Teší ho, že motýľ, ktorý pochádza z Ázie a je najväčší na svete, bude mať uvedené miesto vyliahnutia Veľký Šariš. „Žije len niekoľko dní, možno týždeň, čiže celý život strávi v našom meste. Je to taký náš rodák, na ktorého sa veľmi tešíme,“ dodal Kall.

Výstava potrvá do 20. septembra. V septembri pripravujú organizátori prednášku kuriozít zo sveta hmyzu v podaní kurátora výstavy Jána Lakotu z Liptovského Mikuláša.

Viac z výstavy si už môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Motýle vo Veľkom Šariši vzbudzujú záujem
6
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie