Správy Samospráva

Ako to vyzerá na hraniciach s Ukrajinou? Prešov je v neustálom kontakte s dobrovoľníkmi

V prípade potreby poskytnutia pomoci pre civilistov, ktorí sa v strachu o svoj život rozhodli utiecť za hranice Ukrajiny, je mesto pripravené hľadať riešenia v súčinnosti s Okresným úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom.

Ilustračný obrázok k článku Ako to vyzerá na hraniciach s Ukrajinou? Prešov je v neustálom kontakte s dobrovoľníkmi
Zdroj: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Mesto Prešov je v neustálom kontakte s prešovskými dobrovoľníkmi, ktorí pomáhajú na hraničných priechodoch Ubľa a Vyšné Nemecké. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, radnica priebežne zisťuje, čo je potrebné zabezpečiť, aktualizuje požiadavky a podľa toho nastavuje konkrétnu pomoc.

Zbierky aj ubytovanie

V utorok (1. 3.) mesto v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom mesta Prešov zhromaždilo a zabezpečilo distribúciu ďalších potrebných vecí – zdravotníckeho materiálu, diek, termosiek, sklápacích stoličiek a balených potravín.

„Podporujeme aj iniciatívu OZ Podaj ďalej a iných organizácií na území mesta, ktoré robia zbierky pomoci rôzneho charakteru. Na tieto účely vyčlenilo aj priestory v Nákupnom stredisku Družba, pričom sa uvažuje aj o sprístupnení voľných priestorov na zhromažďovanie pomoci v ďalších mestských častiach,“ povedala Šitárová.

V spolupráci so spoločnosťou Prešov Real, s. r. o., sa aktuálne pripravujú aj na možný scenár väčšieho prílevu utečencov a zisťujú možnosti ubytovania v priestoroch vo vlastníctve mesta Prešov pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou.

Pripravení pomôcť

V nedeľu (6. 3.) sa v Prešove chystá aj Benefičný koncert pre Ukrajinu, ktorý sa uskutoční pod záštitou primátorky Andrey Turčanovej.

„V tejto chvíli je veľmi ťažké odhadnúť ďalší vývoj udalostí na Ukrajine a predpovedať možné scenáre. V prípade potreby poskytnutia pomoci pre civilistov, ktorí sa v strachu o svoj život rozhodli utiecť za hranice Ukrajiny, sme pripravení bezodkladne hľadať vhodné riešenia v súčinnosti s Okresným úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom. V prípade masívnej vlny utečencov prichádzajúcich z východnej hranice je dôležitý predovšetkým spoločný koordinovaný postup, vďaka ktorému môžeme zmierniť následný chaos a zabezpečiť pre týchto ľudí základné životné potreby,“ vysvetlila Šitárová.

Mesto Prešov podľa Šitárovej zároveň sleduje dianie v partnerskom meste Mukačevo, ktorému je pripravené taktiež podať pomocnú ruku.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM