Zvykne dostávať aj 200 blahoželaní: Prešovčanka oslavuje v jeden deň až tri sviatky

Pre obyvateľku Prešova je jeden deň v roku extra špeciálny. Oslavuje počas neho totiž až tri sviatky. V rozhovore nám povedala, ako to vníma.

Ľubomír Hudačko

Keď bola dieťaťom, vnímala trojitú oslavu sviatkov na Štedrý deň ako krivdu. Práve v tento sviatočný deň má totiž Eva Rafajlovičová z Prešova ešte aj meniny, ale zároveň i narodeniny. „Nikdy som si neužila oslavu v škôlke či v škole medzi spolužiakmi. Nikdy som nemala možnosť rozdať im sladkosti a tešiť sa z ich blahoželaní,“ hovorí pre náš portál Eva, ktorá to však časom už vníma ako výhodu. Viac nám prezradila ona sama.

Eva, aktuálne sa síce blížia veľkonočné sviatky, ale vy máte špeciálny deň počas iných sviatkov – vianočných. Aké to je zažívať počas jedného jediného dňa oslavu až troch sviatkov?

Vnímala som to ako krivdu, ale keď som vyrástla, tak som to skôr začala vnímať ako niečo výnimočné, čo si užívam každý rok v kruhu rodiny a priateľov. Štedrý deň je pre mňa vďaka tomu tým najkrajším dňom v roku. Okrem dňa, keď sa narodil môj syn.

Asi ste jedna z mála ľudí, čo majú v rámci osláv na Vianoce takto všetko pekne naraz pokope…

Myslím si, že tých ľudí veru nie je veľa. Aj keď, ja osobne poznám ešte jednu známu, ktorá je na tom presne ako ja a tiež je z Prešova. Určite to nie je vec bežného rázu a všetci ma v tom utvrdzujú vždy, keď spomeniem moje meno spojené s dátumom narodenia.

Ako vnímajú tento pre vás netradičný deň vaši príbuzní?

Moji príbuzní sa snažia, aby bol tento deň v prvom rade o mne, aj keď starí rodičia s vekom prirodzene zabúdajú. Ale ja ako ich dobrá vnučka nikdy nezabudnem pripomenúť, že mám sviatky.

Oslavovali ste niekedy na truc aspoň meniny niekedy inokedy v roku, alebo ste sa už s tým zmierili?

Vždy dodržiavam pravidlá, sviatky a tradície. Preto rešpektujem aj moje meno aj dátum narodenia a snažím sa vnímať to pozitívne.

Ako ste to vnímali v detstve? Netrápilo vás to?

Keď sme spolužiakom blahoželali, spievali a dostávali od oslávencov sladkosti, vždy mi to bolo hrozne ľúto. Preto si to teraz kompenzujem oslavou každý rok po Štedrej večeri. Vždy sa u mňa doma stretneme s priateľmi a oslavujeme priamo na Štedrý večer. Je to veľmi milé a dojemné. Za to som im veľmi vďačná.

Dostali ste meno Eva vzhľadom k tomu, že ste sa narodili práve v deň, keď meniny Evy oslavujú?

Mala som sa volať Erika. Ale vzhľadom na deň narodenia mi dali meno Eva. Je to však aj tradícia, keďže moja mama sa volá tiež Eva.

Považujete takýto „triple day“ za výhodu, alebo skôr nevýhodu?

S pribúdajucim vekom vnímam môj „triple day“ ako výhodu, hlavne preto, lebo na sviatky sa vracajú všetci domov. Tým máme možnosť stretávať sa každý rok a ešte počas tohto magického obdobia. Jedinú nevýhodu vidím v tom, že to je v zime a ja by som chcela oslavovať v štýle letnej garden párty.

Koľko telefonátov a esemesiek na Štedrý deň dostanete? Dá sa to spočítať?

Nedajú sa spočítať všetky telefonáty, sms a iné formy blahoželaní. Od rána do neskorého večera som takpovediac otrokom mobilu, ale vôbec mi to neprekáža. Veľmi ma teší každé blahoželanie a môže ich byť približne 200.

Stalo sa vám, že na vaše sviatky už niekto niekedy zabudol?

Nikto na mňa nikdy nezabudol. Tým, že je vtedy Štedrý deň, tak si myslím, že sa na mňa nedá zabudnúť.

Aký máte vzťah k mestu Prešov? Čo máte na ňom najviac rada?

Mesto Prešov je mojím rodným mestom a ja som tzv. lokálpatriot. Nikdy som nedokázala odísť z tohto mesta a už to ani nedokážem. Mám tu rodinu, priateľov a zázemie. Najviac mám na tomto meste rada jeho veľkosť, žijú tu veľmi milí a dobrosrdeční ľudia, je to tu relatívne bezpečne oproti väčším mestám. Najmä je to tu také osobné a ľudské. Čo sa vo veľkomestách resp. väčších mestách už nenosí. Každý je tam silný individualista, nikto sa o nikoho nezaujíma a to je pre mňa veľmi chladné a neosobné.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame