Správy

To je NÁDHERA: Vynovený kostol na Šariši už otvorili, budú sa tam premietať aj filmy

Na kultúrne účely, ako aj civilné sobáše bude slúžiť Kostol sv. Žofie z prvej polovice 17. storočia v obci Zborov v Bardejovskom okrese.

Ilustračný obrázok k článku To je NÁDHERA: Vynovený kostol na Šariši už otvorili, budú sa tam premietať aj filmy
3
Galéria
Zdroj: EASY FOTO TASR - Maroš Černý

Na kultúrne účely, ako aj civilné sobáše bude slúžiť Kostol sv. Žofie z prvej polovice 17. storočia v obci Zborov v Bardejovskom okrese.

Obec ho v nedeľu (20. 3.) po kompletnej rekonštrukcii sprístupnila pre verejnosť. V rámci otváracieho koncertu odznelo vo svetovej premiére dielo Zborovčana Jaroslava Janeka Kvinteto pre krídlovku a sláčikové kvarteto.

Zhruba 400-tisíc eur

V programe vystúpil i matičný spevokol Zborovčan a speváčka Katarína Koščová v sprievode s klaviristom Danielom Špinerom.

Rekonštrukciu kostola obec realizovala v rámci projektu, ktorý bol podporený z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020. Ako pre Tasr povedal starosta Zborova Ján Šurkala, projekt má za cieľ vytvoriť infraštruktúru pre turistov z Poľska a Slovenska.

„Na hrade Zborov bola zrekonštruovaná takzvaná pracháreň pri polygonálnej bašte za zhruba 40-tisíc eur. V Kostole sv. Žofie sa kompletne podarilo zrekonštruovať interiér. Stálo to zhruba 400-tisíc eur. Práce trvali od apríla do novembra minulého roka,“ doplnil Šurkala.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Kostol bude slúžiť na koncerty, výstavy, ako aj na premietanie filmov. „Možno i nejaké kongresy, zasadnutia, obecné akcie takého slávnostného charakteru, plánujeme tu presunúť aj sobášnu sieň, čiže civilné sobáše sa tu budú odohrávať,“ povedal Šurkala.

Našli zvyšky erbov

Reštaurátor Martin Kutný sa podieľal na reštaurovaní kamenných prvkov a plastických štukových výzdob. Peter Gomboš mal na starosti reštaurovanie nástenných malieb a konsekračných krížov.

„Každá reštaurátorská práca je niečím zaujímavá a musím povedať, že na to, ako kostol vyzeral pred obnovou, tak som veľmi prekvapený, aký je ten výsledok. Pri obnove podlahy sme našli aj zvyšky erbov z rodu Aspremontovcov, ktoré som si myslel, že už nenájdeme. Sú v rekonštrukčnej podobe nainštalované v oblúku vo svätyni kostola,“ priblížil Kutný.

Kostol, ktorý kedysi slúžil ako kaplnka a bol súčasťou kaštieľa, je podľa jeho slov zaujímavý svojou architektúrou. „Ak sa pozrieme, aká je veľká tá kaplnka, tak aký musel byť veľký kaštieľ,“ dodal Kutný.

Ďalšie zábery nájdete v priloženej fotogalérii.

Objektívom: Zrekonštruovaný kostol v obci Zborov
3
Galéria
Zdroj: EASY FOTO TASR - Maroš Černý
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM