Ilustračný obrázok k článku Štartuje Filmová noc na hrade Šariš: Aké sú tohtoročné NOVINKY?
Zdroj: Martin smARTin Švec

Štartuje Filmová noc na hrade Šariš: Aké sú tohtoročné NOVINKY?

Hudobné vystúpenia zabezpečia Katka Koščová, At Once Duo, muzikantské zoskupenie ÔK, či prešovský Ed Sheeran známy ako Chris Ellys.

Ľubomír Hudačko Kultúra
Ľubomír Hudačko Kultúra

Štartuje Filmová noc na hrade Šariš: Aké sú tohtoročné NOVINKY?

Hudobné vystúpenia zabezpečia Katka Koščová, At Once Duo, muzikantské zoskupenie ÔK, či prešovský Ed Sheeran známy ako Chris Ellys.

Ilustračný obrázok k článku Štartuje Filmová noc na hrade Šariš: Aké sú tohtoročné NOVINKY?
Zdroj: Martin smARTin Švec

Jubilejný ročník multižánrového festivalu Filmová noc na hrade (FNNH) bude veľkolepý. Pripravené sú filmové delikatesy a tiež hudobné vystúpenia či workshopy. Dnes24.sk o tom informoval PR manažér festivalu Vladimír Tomek.

Na hrade sa bude po prvýkrát v histórii premietať z 35mm kinofilmu a pre návštevníkov je pripravených aj niekoľko ďalších noviniek.

Starobylý areál Hradu Šariš sa za poslednú dekádu stal tradičnou adresou kultúrnych zážitkov v lone prírody. Multižánrový open air festival sa bude aj tento raz konať na rovnakom mieste a tajuplný hradný kopec sa opäť premení na kinosálu pod holým nebom.

Desiaty ročník unikátneho festivalu Filmová noc na hrade potrvá od 14.7. do 17.7.2022.

Organizátori avizujú, že pripravili najlepší program aký kedy na festivale bol. Preto neváhajte a hor sa na hrad!

Plážové kino

Jubilejný ročník obľúbeného festivalu odštartuje novinkou s názvom Warm up, ktorá je naplánovaná v predvečer festivalového víkendu – 14.7.2022, pri rybníkoch vo Veľkom Šariši.

Pôjde o plážové kino, ktoré je v týchto končinách absolútnou novinkou.

Prvým filmom v plážovom kine bude rozprávka určená pre rodiny s deťmi s názvom Zakliata jaskyňa, ktorá sa bude premietať od 17:30 hod. vo veľkom stane. Po nej bude nasledovať celoslovenská kinopremiéra v podobe komédie Hádkovci, ktorá príde na rad o 21:00 hod. Film si návštevníci vychutnajú z pohodlných plážových ležadiel.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

„Každý rok chceme priniesť ľuďom niečo nové a vždy je to pre nás nová výzva. Tento raz sme pripravili premietanie pri rybníkoch, pričom film ktorý ponúkneme bude mať v ten istý večer premiéru vo všetkých slovenských kinách. Naši návštevníci však dostanú aj pridanú hodnotu v podobe nezabudnuteľnej atmosféry, ktorú v bežnom multikine rozhodne nezažijú,“ uviedol organizátor festivalu Peter Vlkovič.

Filmy na hrade

Hlavný festivalový program je pripravený v piatok a v sobotu.

V piatok 15.7.2022 to bude tohtoročná filmová novinka Láska hory prenáša. Bonusom bude premietanie za účasti tvorcov.

V sobotu 16.7.2022 bude festivalový primetime patriť zlatému filmovému dedičstvu. Tým je film Obchod na korze, ktorý tento rok oslavuje 65. výročie zis­ku Oscara za najlepší cudzojazyčný film. 

Donesú stroje

Premietať sa bude s účasťou Zuzany Kronerovej, dcéry Jozefa Kronera, ktorý vo filme zažiaril ako jedna z hlavných postáv. Špeciálne pre tento film privezú na hrad dva veľké premietacie stroje, ktoré dokážu premietať pomocou filmových cievok z klasického 35mm filmu.

„Ide o technológiu, ktorá sa už v súčasnosti nevyužíva. Návštevníkom však chceme dopriať jedinečný pôžitok a čaro, ktoré sa pri digitálnych filmoch nedajú ničím nahradiť. Premietať budeme z 35mm filmových kópií, čo Hrad Šariš ešte nikdy nezažil. Tento film sme však vybrali aj preto, že tento rok si pripomíname 80. výročie prvého transportu slovenských židov do vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime. Boli v ňom najmä mladé slobodné ženy a dievčatá prevažne zo Šarišskej župy,“ dodáva organizátor festivalu Vlkovič.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

V rámci pestrej filmovej ponuky festivalu nebude chýbať ani tradičná sekcia Wurst de la wurst, kde najhorší film vyberú samotní diváci.

Premietať sa budú taktiež ozveny iných festivalov ako sú napríklad AZYL, iShorts, či čoraz viac populárny festival animácie v Poľsku O!PLA.

Noro Hudec a Braňo Špaček predstavia výborný dokumentárny projekt Film Express, ktorý mapuje zázemie filmárov a predstavuje nie všetkým známe filmové profesie.

Noro Hudec taktiež predstaví svoje krátke filmy a Braňo Špaček v Chill out zóne odpremieta autorské videoklipy vyrobené pre známe slovenské hudobné skupiny ako Para, Polemic či Korben Dallas.

Hudba na hrade

Mozaika kapiel a muzikantov je tento rok vyskladaná prevažne z interpretov z domáceho regiónu s cieľom vyzdvihnúť kvalitu a rozmanitosť hudobnej scény na Šariši. V piatok 15.7.2022 predstaví tvorbu prešovská kapela Marvik, ktorá pôsobí od roku 2019.

So svojou skupinou Swing Time For vystúpi taktiež Žojco Havadej, ktorý je súčasťou prešovskej hudobnej scény už celé desaťročia a mnohí fanúšikovia ho poznajú najmä zo skupiny Mloci.

V sobotu 16.7.2022 sa na hradné pódium postaví ďalšia hudobníčka Katka Koščová.

Okrem nej vystúpia At Once Duo, muzikantské zoskupenie ÔK, či prešovský Ed Sheeran známy ako Chris Ellys. Zahraničná hudobná scéna bude mať tento rok na Hrade Šariš zastúpenie v podobe poľskej world music skupiny Vechi A­cum.

Počas trojdňového programu nebudú chýbať ani podnetné diskusie a workshopy. Festival sa uskutoční aj vďaka podpore Audiovizuálne­ho fondu a Prešovského samosprávneho kra­ja.

V spolupráci s mestom Veľký Šariš budú mať miestni obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta Veľký Šariš a mestskej časti Kanaš vstup na festival bezplatný. Táto ponuka platí pre celý program na Hrade Šariš v dňoch 15.7. a 16.7.2022.

archívne foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín