Ľubomír Hudačko Rôzne

Sezóna medvedieho cesnaku je už tu: Kde v okolí Prešova si lahôdku z prírody môžete nazbierať?

Medvedí cesnak niektorí zbierajú pre jeho liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Jeho kvality dobre poznajú aj Prešovčania. Ak však chcete túto zdravú pochúťku nájsť, je nutné za ňou chodiť aj mimo mesta. Kde v našom okolí si ju môžete nazbierať?

Ilustračný obrázok k článku Sezóna medvedieho cesnaku je už tu: Kde v okolí Prešova si lahôdku z prírody môžete nazbierať?
Zdroj: Dnes24.sk

Cesnak medvedí je bratranec obyčajného bežného kuchynského cesnaku – ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť.

Nájdete ho na Domaši

Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania, čo dobre vedia aj Prešovčania.

„V okolí Prešova príliš nerastie, alebo presné lokality sú nejasné. Samozrejme, môže sa vyskytnúť aj tu, no určite rastie pri Domaši, oblasť Sedliská, Podčičva a aj na Čergove. Konkretizovať lokality úplne presne je však náročné,“ povedala pre portál Prešov 24 Marta Hrešová zo Štátnej ochrany prírody v Prešove.

Rastie len na niektorých miestach lesa

Ako uviedla ďalej, potrebuje špecifické podmienky: „Vyrastie veľmi skoro medzi prvými kvietkami na jar, zbierajú sa jeho lístky. Tie sú najzdravšie, majú najviac vitamínov. Rastie v bukovom lese, lenže tých je hocikde veľa a on rastie len na niektorých miestach,“ uviedla Hrešová.

Rastie len na približne dvadsiatich metroch štvorcových lesa, ak beriem do úvahy les s niekoľkými hektármi. „Na rast potrebuje svetlo a keď ide do kvetu, tak sa tie lístky už nezberajú. Energiu a živiny dáva do kvetu, ktorý sa už potom nekonzumuje, najlepšie sú tie lístky mladučké,“ poznamenala Hrešová. „Nachádzať by sa mohol aj v okolí Kvašnej vody-Cemjaty. Mnoho chránených rastlín rastie aj v okolí Kapušianskeho a Šarišského hradu. Najbližšie, čo viem, rastie v okolí Renčišova,“ pridala zaujímavosť naša čitateľka Lucia. Nájsť by ste ho mohli aj Na Buciach, na Lysej pri Čergovskej chate či v parku v Strážskom a nazbierať si ho tam môže každý.

Prečo má názov Medvedí cesnak?

Avšak pozor, aby ste si Medvedí cesnak nezmýlili s konvalinkou. Tá má podobné listy. „Čas kvitnutia nie je totožný, ale laik si to môže zmýliť. Hoci, podľa pachu je možné rozlíšiť, ktorý je Medvedí cesnak, pretože jeho pach je nezameniteľný. Je to prakticky prvá jarná bylina a preto sa tak aj volá – Medvedí cesnak. Medvede sa totiž po zimnom spánku dostanú k ako prvej práve k tejto byline a potrebujú si organizmus prečistiť,“ zakončila Hrešová zo Štátnej ochrany prírody v Prešove.

Na záver dobrá správa pre nadšencov tejto byliny, dá sa totiž pestovať aj doma. Vyžaduje vlhkejšie miesto, pripraviť si z neho môžete pesto, ale chutný je aj čerstvý, do šalátov alebo nátierok.

Prečítajte si tipy na chutné a zdravé recepty, v ktorých je hlavnou ingredienciou práve medvedí cesnak.

Čítajte tiež:

Sezóna medvedieho cesnaku sa blíži: Kde v okolí Košíc si lahôdku z prírody môžete nazbierať?

Čo zaujímavé sa u nás chystá? 10 podujatí v Prešove, na ktoré sa v apríli oplatí skočiť

Kto a kedy musí rátať, že bude bez elektriny: LOKALITY v Prešove, kde nepôjde prúd

foto: Marta Hrešová

Medvedí cesnak: Nazbierať sa dá aj v okolí Prešova
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM