Správy

Pre mesto je 19. január dôležitý dátum: Povinné čítanie pre každého Prešovčana!

Uplynulo už 76 rokov od oslobodenia Prešova spod nadvlády fašizmu. V tejto súvislosti je dôležité poznať niekoľko faktov, ktoré by mal ovládať každý Prešovčan.

Ilustračný obrázok k článku Pre mesto je 19. január dôležitý dátum: Povinné čítanie pre každého Prešovčana!
2
Galéria

V Prešove si pripomíname dôležité výročie. V týchto dňoch pred 76 rokmi po priblížení sa východného frontu k pohoriu Karpát a vypuknutí Slovenského národného povstania bolo všetkým jasné, že aj ku Slovensku sa blíži koniec vojny.

  • Prešovská radnica na svojej webstránke uvádza, že dátum 19. január patrí medzi nehmotné pamätihodnosti mesta. Už 17. januára 1945 totiž viedol vtedajší vládny komisár v Prešove nútenú evakuáciu všetkého obyvateľstva.
  • Nemecké vojská sa všestranne snažili udržať svoje dobre vybudované obranné postavenia. Zároveň však začali aj s evakuáciou miest a závodov. K evakuácii nútili tiež miestne obyvateľstvo, fašistom sa však ich zámery na rozsiahlejšiu evakuáciu nepodarilo uskutočniť, lebo oslobodzovacie vojská sa blížili k Prešovu.
  • Posledné nemecké jednotky začali z Prešova ustupovať smerom na Levoču už 18. januára 1945, niektoré ustupovali ešte aj druhý deň v dopoludňajších hodinách. Tieto posledné fašistické jednotky poškodili aj most na Bardejovskej ulici, dnes Duklianska. Občania sa schovali v rôznych úkrytoch, pivniciach, kde zotrvali až do príchodu prvých vojakov sovietskej armády.
  • Presne 19. januára 1945 okolo 15. hodiny prišli od Kapušian prvé hliadky sovietskej armády a o niečo neskôr sovietske tanky a príslušníci I. československého armádneho zboru. Sovietske jednotky patrili k 320. gardovému pluku 4. ukrajinského frontu, ktorý pri oslobodzovaní Prešova viedli pplk. A.P. Fokin a major L.J. Rotin, čím sa pre Prešov a široké okolie ukončili vojnové strasti.
  • Oslobodenie Prešova sa uskutočnilo bez boja, nepadol takmer jediný výstrel. Zvonením na kostolných zvonoch bolo Prešovčanom oznámené oslobodenie mesta, tak sa poukrývaní ľudia začali bojazlivo schádzať pred kostolom.
  • Oslobodzovacie jednotky sovietskej armády po oslobodení Prešova postupovali na Sabinov a jednotky I. československého armádneho zboru na Branisko. Jednotky, ktoré oslobodzovali Prešov, boli pomenované Prešovské.
  • V prvých dňoch po oslobodení väčšina podnikov nepracovala. Ani tam, kde sa podarilo vďaka obetavosti robotníkov a zamestnancov zachrániť budovy a časť zariadenia, sa nedalo začať s výrobou, lebo chýbalo palivo, suroviny, elektrický prúd či voda. Značne poškodené boli komunikácie, najmä železničná doprava. Neboli ani telegrafné a telefónne spojenie, hlavná pošta bola vyhodená do povetria, mesto ostalo bez elektrického svetla a bez vody.
  • Zo 4 434 bytových jednotiek bolo úplne zničených 207 a 3 505 čiastočne poškodených. Všetky tieto škody predstavovali hodnotu 35 miliónov Kčs. Mesto len na kanalizáciách, komunikáciách a vodovodnej sieti utrpelo straty v hodnote 12 miliónov Kčs.
  • Vo fotogalérii si k téme môžete pozrieť aj archívne zábery

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: mesto Prešov

Obrazom: Oslobodenie Prešova v januári 1945
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM