Cestovanie

Paraglajding alebo potápanie na dovolenke? Spravte TOTO, inak vás to môže stáť DESAŤTISÍCE

Čoraz viac dovolenkárov vyhľadáva adrenalínové zážitky. Na jednu vec by však nemali zabúdať, inak ich to môže vyjsť priadne draho.

Ilustračný obrázok k článku Paraglajding alebo potápanie na dovolenke? Spravte TOTO, inak vás to môže stáť DESAŤTISÍCE
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

Zoskok z lietadla, bungee jumping, horolezectvo či potápanie sú aktivity, ktoré čoraz viac lákajú dovolenkárov. Mnohí však zabúdajú, že na takéto rizikové športy je potrebné uzatvoriť aj pripoistenie. Najvyššie náklady, ktoré v súvislosti so záchranou adrenalínového športovca uhradila Allianz – Slovenská poisťovňa, predstavovali až 160-tisíc eur. Išlo o náročnú záchrannú akciu horolezca v USA.

Nepríjemné zranenia

Svoje o tom vie aj klient Allianz, ktorý sa počas dovolenky v Južnej Afrike venoval paraglajdingu. Počas pristávania ovplyvneného silným vetrom narazil na skalu a zlomil si ruku. Po úvodnej operácii sa ukázalo, že bude potrebný ďalší chirurgický zákrok. Vzhľadom na obmedzené možnosti v mieste pobytu bol repatriovaný späť na Slovensko, kde mohol pokračovať v liečbe. Keďže mal rizikový šport riadne pripoistený, poisťovňa mu všetky náklady preplatila.

V inom prípade však klient, ktorý počas súťažného zápasu v lakrose utrpel zranenie, nemal uzatvorené rizikové pripoistenie. Keďže súťažné športovanie štandardné cestovné poistenie nekryje, musel si náklady na liečbu hradiť z vlastných prostriedkov.

Ľudia to podceňujú

„Dnes dovolenkári necestujú do zahraničia len kvôli oddychu pri mori alebo turistike. Čoraz častejšie vyhľadávajú adrenalínové zážitky ako zoskok z lietadla, bungee jumping, horolezectvo či potápanie. Ide o rizikové športy, na ktoré je potrebné myslieť vopred a pripoistiť si ich,“ pripomína hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová.

Podľa jej slov síce povedomie o nutnosti pripoistenia rastie, no stále sa nájdu prípady, keď klienti túto povinnosť podcenia. „Stáva sa, že klient vykonáva rizikový šport bez pripoistenia. Niekedy samotná aktivita nemusí byť riziková, pokiaľ ide o rekreačné využitie. Ak sa však človek zúčastní organizovanej súťaže, podľa poistných podmienok ide už o výkonnostný šport, ktorý spadá do rizikovej kategórie,“ vysvetľuje Tomáš Hudáček z asistenčnej spoločnosti Allianz Partners.

Čo treba pripoistiť?

Medzi rizikové športy, ktoré je nutné pripoistiť, patria všetky letecké športy vrátane zoskokov z lietajúcich zariadení, zoskoky s dopadom z výšky viac ako dva metre, ako napríklad bungee jumping, aktivity v nadmorskej výške nad 3 000 metrov nad morom mimo vyznačených trás alebo s nutnosťou horského sprievodcu, horolezectvo, ako aj jazdecké športy. „Riešili sme aj prípad, keď klient v Singapure počas jazdy na wakeboarde spadol a utrpel fraktúru nosa. Operácia a liečba vyšli na 5 300 eur. Klient mal aktivitu pripoistenú, takže sme všetky náklady uhradili v plnom rozsahu,“ dopĺňa Hudáček.

Doteraz najvyššou škodou v tejto oblasti bol pád horolezca počas výstupu v USA. Celkové náklady na pátranie, vyslobodzovanie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz späť na Slovensko presiahli 160-tisíc eur.

Rizikové je aj potápanie

„S blížiacim sa letom upozorňujeme, že aj potápanie do hĺbky viac ako 20 metrov si vyžaduje rizikové pripoistenie. Zároveň je nevyhnutné, aby sa klient potápal v sprievode kvalifikovaného inštruktora a mal oprávnenie na potápanie do príslušnej hĺbky,“ zdôrazňuje Strnad Muthová.

Pripoistiť si treba nielen adrenalínové športy, ale aj výkonnostné športovanie a rizikové pracovné činnosti. „Ak si napríklad idem zahrať futbal s kamarátmi, nejde o rizikovú aktivitu. No ak sa zúčastním amatérskeho turnaja, už ide o rizikový šport, ktorý je potrebné pripoistiť,“ vysvetľuje Hudáček.

Výnimkou nie je ani práca

Rovnaké pravidlá platia aj pri rizikových prácach. Medzi ne patrí napríklad ťažba dreva, práce vo výškach, práce na staveniskách, ale aj pobyt v odľahlých miestach, ako sú púšte, tropické pralesy či polárne oblasti. „Riešili sme prípad, keď klient pri práci v oblasti ťažby dreva vo Francúzsku utrpel vážny úraz, keď mu strom zavalil dolnú končatinu. Záchranári museli zasiahnuť, následne bol transportovaný vrtuľníkom do nemocnice, kde strávil sedem týždňov hospitalizácie. Časť nákladov uhradilo verejné zdravotné poistenie v rámci EÚ, zvyšné náklady vo výške viac ako 10 300 eur preplatila Allianz,“ dopĺňa Hudáček.

Nie všetky adrenalínové aktivity si však vyžadujú pripoistenie. „Niektoré jednorazovo zakúpené športové aktivity priamo v mieste pobytu, ako jazda na vodných lyžiach, vodnom skútri alebo windsurfing sú zahrnuté v základnom krytí cestovného poistenia,“ uzatvára Strnad Muthová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM