Rôzne

Dedinu na Zemplíne nazývajú naozaj zaujímavo: Navštívili ste už Bocianopolis? FOTO

Neobyčajnou atrakciou sa môže pochváliť zemplínska obec. Hniezdi tam najväčšia kolónia bociana bieleho široko-ďaleko.

Ilustračný obrázok k článku Dedinu na Zemplíne nazývajú naozaj zaujímavo: Navštívili ste už Bocianopolis? FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR

Reč je o dedine s názvom Zemplínske Hradište v Trebišovskom okrese, ktorú miestni nazývajú i Bocianopolis. A v týchto dňoch tam prileteli z Afriky prvé bociany. Podľa starostu obce Jána Oláha v tomto roku sa objavili skôr ako zvyčajne.

Zvestovatelia jari

„Prileteli v prvý jarný deň, čiže ich berieme ako zvestovateľov jari. Sme veľmi radi, že už dorazili. Oproti minulým rokom v hojnom počte. Prvý deň to bol jeden a na druhý prišli ďalšie tri bociany. Z 24 miest obsadzujú štyri hniezda. Je tu ešte trocha chladné počasie, bociany skúmajú terén, ale už sú tu,“ uviedol starosta.

Ako pokračoval, ľudia ich každoročne očakávajú a je to pre nich udalosť. „V obci je radostnejšia atmosféra, pretože sú jej súčasťou. Sú ‚ako naši spoluobčania‘. Je to naša pýcha,“ priblížil starosta.

Lokalita ornitológov

Zemplínske Hradište je významnou ornitologickou lokalitou na Slovensku. Hniezdi tu najväčšia kolónia bociana bieleho, pričom obec počtom aktívnych hniezd je jediná na Slovensku a patrí k atrakciám tohto typu.

Bociany do obce prilietajú v polovici marca, na Jozefa. Zväčša do troch týždňov obsadia väčšinu hniezd a od začiatku apríla začínajú striedavo sedieť na znáške. Znáška obsahuje jedno až päť vajíčok. Po 33 až 34 dňoch sa začínajú liahnuť mláďatá. Rodičia ich neustále prikrmujú počas celého dňa. Ich potravou sú užovky, hraboše, slimáky, škrečky, ryby, ale aj dážďovky či rôzny väčší hmyz. Koncom júna sú už mláďatá väčšie, začínajú mávať krídlami a trénujú tak svoje telo na dlhú cestu do Afriky.

FOTO: Dedinu na Zemplíne volajú miestni Bocianopolis
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM