Ľubomír Hudačko Práca

Nová produkcia udrží pracovné miesta: Pri Prešove začali s výrobou brúsenej tehly

Dobrá správa pre východ republiky. Pri Prešove sa spustila výroba novej brúsenej keramickej tehly. A keďže sa eviduje zvýšený dopyt, investor týmto krokom zároveň potvrdil svoj záujem o zotrvanie svojho pôsobenia v regióne a zachovanie pracovných miest.

Ilustračný obrázok k článku Nová produkcia udrží pracovné miesta: Pri Prešove začali s výrobou brúsenej tehly
Zdroj: TASR

Konkrétne ide o firmu Leier Baustoffe SK, čo je dcérska spoločnosť rakúskeho koncernu Leier. Tehelňa v súčasnosti zamestnáva takmer 70 ľudí, prevažne z blízkeho okolia.

Dopyt po tehle stúpa

Nová brúsiaca linka je už v plnej prevádzke. Zámer posilniť výrobu v tehelni v Petrovanoch odôvodnil konateľ spoločnosti Anton Viazanko takto: „Dopyt po brúsenej tehle neustále stúpa a naša spoločnosť každý rok eviduje zvyšujúci sa podiel predaja tohto typu tehly. Zákazníci na tomto produkte oceňujú predovšetkým možnosť rýchlej stavby bez tepelných mostov, čo sú vlastnosti, ktoré budú v stavebníctve čím ďalej viac cenené aj v budúcnosti. Výroba brúsenej keramickej tehly má preto pre nás strategický význam. Dôležitý je však aj regionálny rozmer investície. Vďaka novej výrobe vieme v tehelni do budúcna zabezpečiť udržanie pracovných miest a na trh prinesieme cenovo výhodnejšiu tehlu pre daný región,“ hovorí.

S výrobou keramickej tehly bola pre Leier spojená značná finančná investícia. Podľa Viazanka si brúsiaca linka z Nemecka vyžiadala takmer dva milióny eur, pričom očakávaná návratnosť je už 4,5 roka. „Naše očakávania spojené s novou produkciou sú preto jasne definované. Ide nám predovšetkým o posilnenie pozície na slovenskom trhu v predaji keramických murovacích materiálov a navýšenie trhového podielu,“ dodal Viazanko.

Už poskytuje prácu desiatkam ľudí

Načasovanie spustenia prevádzky novej linky práve na leto firma odôvodňuje opäť najmä zvyšujúcim sa dopytom a čiastočne aj určitým sezónnym charakterom produktu. „Sme uprostred stavebnej sezóny, teraz je čas, kedy je o stavebný materiál najväčší záujem. Preto je logické, že sme chceli náš nový produkt – keramickú brúsenú tehlu, vyrobenú na Slovensku, uviesť na trh práve teraz,“ pokračoval konateľ.

Výroba v petrovianskom závode sa v dôsledku rozšírenia výroby navýšila o dvadsaťpäť percent, firma preto očakáva aj podstatné zvýšenie jej predaja. Brúsená keramická tehla je najmodernejší tehliarsky výrobok umožňujúci realizáciu kompletnej hrubej stavby. Technológia výroby umožňuje pri tomto type tehly murovanie na tenkú ložnú škáru s použitím špeciálnej tenkovrstvovej malty alebo špeciálneho lepidla.

Tehelňa spoločnosti Leier Baustoffe SK uviedli do prevádzky na jeseň 2009 ako piatu v poradí v rámci celého koncernu. Vďaka svojej výrobnej kapacite a vyspelej technológii patrí medzi najmodernejšie tehelne v Európe. Fabrika vznikla takpovediac na zelenej lúke v regióne s vysokou nezamestnanosťou. V súčasnosti už poskytuje prácu takmer 70 ľuďom.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie