Ľubomír Hudačko Rôzne

Zrúcanina hradu pri Prešove láka stále viac ľudí a má to plusy: Takto už zareagoval miestny muž!

Zrúcanina stredovekého hradu nad obcou Kapušany, v okrese Prešov, ktorá v posledných rokoch prechádza intenzívnou rekonštrukciou, láka stále viac záujemcov.

Ilustračný obrázok k článku Zrúcanina hradu pri Prešove láka stále viac ľudí a má to plusy: Takto už zareagoval miestny muž!
Zdroj: TASR

Prednosta Obecného úradu v Kapušanoch Ján Zemčák konštatoval, že vďaka práci robotníkov, ktorí hrad opravujú v rámci plánu podporovaného vládnym projektom, ale i dobrovoľníkom, sa táto historická pamiatka dostáva do povedomia celého okolia.

Turistov chodí dosť

Hrad postavili pravdepodobne v 13. storočí na strmom kopci a jeho úlohou bolo chrániť cestu z Prešova, ktorá smerovala na sever. Podľa historických záznamov bol jeho prvým majiteľom rod Moglód. Neskôr bol veliteľom hradu stúpenec Matúša Čáka Henrich Tarczay. Vo vojne medzi Čákom a kráľom Karolom Róbertom bol hrad zničený a nový opevnený objekt tu postavil až jeho nový majiteľ Andrej Kappy.

Pohnutá história strážneho hradu hovorí, že ho v roku 1685 obsadil Imrich Tököli, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko. O necelých 25 rokov na to ho podpálili. Následne ho na základe rozhodnutia snemu nechali zbúrať. „Chodia sem zájazdy, zahraniční turisti, školy tu majú exkurzie, koncoročné výlety, takže sa hrad dostáva do popredia. Hlavne počas víkendov je tu pod hradom okolo 40 – 50 áut. Turistov sem chodí pomerne dosť,“ povedal prednosta.

Pracuje sa na severovýchodnej časti hradu

Čo sa týka opráv Zemčák uviedol, že prvotne bolo treba sprístupniť cestu na hrad, aby sa tam mohli dostať autá s materiálom a vytvoriť zázemie pre prácu robotníkov. Následne sa začalo s úpravou okolia, čistenie vnútorných nádvorí. Okrem toho bolo potrebné pred rekonštrukčnými prácami vykonať archeologický prieskum.

„Z murovacích prác sa robila hlavne časť na severnej stene hradu a južnej strane hradu, ktorá je viditeľná od Prešova. Kde boli najväčšie výpadky muriva a kameňov vonkajších stien,“ spresnil prednosta. Doplnil, že pracovať sa začalo aj na severovýchodnej časti vnútra hradu, domurovala sa klenba, ktorá by sa tento rok mala prekryť strechou.

V budúcnosti bude možno správca hradu

Turistický ruch má svoje prvé pozitívne výsledky. Na zvýšený počet návštevníkov už zareagoval miestny obyvateľ, ktorý býva na ceste smerom na hrad, kde vzniklo bistro. Obec vytvorila pod hradom spevnenú asfaltovú plochu na parkovanie. Obec ešte čaká ďalšia oprava prístupovej cesty, jej odvodnenie, pretože je v pomerne strmom svahu. Vedenie obce verí, že v budúcnosti by sa mohol hrad opraviť do takej miery, aby mohli poskytnúť návštevníkom aj ďalšie služby.

Snáď by tu niekedy mohol pôsobiť správca hradu, ktorý by sa venoval turistom. Toto sa však môže uskutočniť až po ďalších rozsiahlych opravách hradu. Už na budúci týždeň by sa mali na hrad vrátiť robotníci. Obec z projektu získala 26 400 eur a plus ďalšie peniaze musí do prác vložiť sama. Na najbližších päť mesiacov by tu malo nájsť prácu 15 ľudí. Tí by mali dokončiť práce na hlavnom nádvorí, pokračovať v archeologickom výskume, prekrytí klenby a pokračovať by mali aj práce na veži. Všetky práce prebiehajú pod dohľadom pamiatkarov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM