Od Vás

Stopom okolo sveta: Risk alebo dobrodružstvo?

Patríte do skupiny ľudí razantne odmietajúcich stopovanie a už teraz vám v hlave beží násilná scéna okradnutej či znásilnenej mladej stopárky? Alebo naopak, ste vášnivým stopárom, ktorý v ňom vidí len samé výhody? Prečítajte si, ako to vidia traja dobrodruhovia...

Ilustračný obrázok k článku Stopom okolo sveta: Risk alebo dobrodružstvo?
Zdroj: Dnes24.sk

Peter Valenčin preblúdilec mrazivej Kanady, Matúš Kačeňák zahriaty Balkánom i Peter Hallay so svojím Blízkym východom. Všetci traja sa zúčastnili jednej zo série prednášok, ktorá sa pred nedávnom konala v intenciách zoskupenia s názvom Free your soul (FYS) v Prešove. Tá sa na známej sociálnej sieti sama seba definuje ako „pár priateľov cestujúcich okolo sveta (…), rozprávajúcich príbeh o tom, aké je to byť slobodným a žiť svoj sen (…) a sprostredkujúcich radosť zo všetkého okolo (…,) pretože nezáleží na tom odkiaľ si, ale na tom, kto si“.

Týchto troch pánov spája najmä túžba po slobode, nezávislosti ako aj odhodlanosť riskovať noc pod holým nebom, tráviace problémy či niekoľkohodinové čakanie na ochotného, no neustále zaspávajúceho vodiča. Neistota však bola vo všetkých prípadoch vyvážená jedinečnými zážitkami, nečakanými stretnutiami aj náhodami, ktorých výsledkom je predovšetkým autentické poznanie tej ktorej kultúry, zvykov, tradícií, kuchyne, hudby… Jednoducho všetkého, čo pohodlný turista prázdninujúci hoci aj na druhom kraji sveta, ale „zakonzervovaný“ kdesi v hotelovom rezorte, nemá šancu získať. Skrátka za menej peňazí viac muziky.

Prirodzene, ani v tomto prípade nemožno uplatniť len idealistické nazeranie na vec, pretože každé nastúpenie do cudzieho auta v sebe zaiste nesie isté nebezpečenstvo. To nám však hrozí rovnako aj doma. Ako hovorí Peter Valenčin „načo sa dopredu báť niečoho, čo sa ešte nestalo?“

Ako sme sa dozvedeli, pre menej odvážnych stopárov existuje v rámci tejto cestovateľskej komunity istá pomoc v podobe tzv. couchsurfingu. Ide o nadšencov, ktorí otvárajú svoje domovy a bezplatne ponúkajú gauče neznámym ľuďom s cieľom nezištne pomôcť inému človeku, a tak obohatiť samého seba. Samozrejme tu fungujú rôzne stupne zaistenia bezpečnosti oboch strán, napríklad v podobe archivácie komunikácie medzi nimi, vyplnenia správy o pobyte, pridaním dôvery (vouchingu) danej osobe a iné…
Celá idea stopovania i couchsurfingu teda stojí predovšetkým na viere v medziľudskú solidaritu, bez ktorej by ani jeden z vyrozprávaných príbehov nemohol mať dobrý koniec, pričom aj v tomto prípade paradoxne platí akási nepriama úmera – čím je krajina chudobnejšia, tým sú jej obyvatelia pozitívnejší, otvorenejší i pohostinnejší, často vás zavezú ďalej, ako majú sami naplánované a určite vám ukážu viac, než nájdete v turistickej príručke.

foto: www.udalosti112.cz

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM