Webnoviny - Krimi

Opití Prešovčania brázdili slovenské cesty

Vyzerá to tak, že slovenskí vodiči sú nepoučiteľní. Nevidia problém sadnúť si za volant auta rovno z krčmy po tom, ako dopili posledný pohárik. Výnimku netvoria ani prešovskí vodiči, ktorí patria k tretím najčastejšie zadržaným osobám za alkohol v kr

Od začiatku novembra 2011, keď vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, obvinila polícia 2343 vodičov, ktorí sadli za volant s viac ako jedným promile alkoholu. Do konca marca zaevidovali 616 nehôd, v ktorých figuroval vodič pod vplyvom alkoholu. Tieto nehody si vyžiadali štyri obete.

Podľa riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia PZ Milana Hamara štatistické prehľady potvrdili postupné znižovanie dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol, prijatou novelou zákona sa podarilo lepšie ochrániť životy a zdravie účastníkov cestnej premávky, čo bolo jej cieľom.

Najviac opitých vodičov jazdilo v Bratislave Od novembra najviac obvinených šoférov bolo v Bratislavskom kraji – 379, nasleduje Košický kraj (371) a Prešovský kraj (346). Najmenej obvinených zaevidovali v Trenčianskom kraji – 217, v Nitrianskom 244 a v Banskobystrickom 257. ** Ak vodič šoféruje s viac ako jedným promile, hrozí mu trest až na jeden rok a súd mu môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov. Rovnako trest hrozí aj vodičom, ktorí sa odmietnu podrobiť vyšetreniu na alkohol. Každá cestná kontrola vodičov bude navyše po novom spojená aj s kontrolou na požitie alkoholu. Podľa polície tak dôjde k znižovaniu latencie možných porušení pravidiel cestnej premávky.**

V súčasnosti tiež platí, že ak je vodič podozrivý, že požil alkohol či inú návykovú látku alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Policajt o tom rozhodne bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky. O preskúmanie jeho spôsobilosti psychiatrom policajt rozhodne v prípade trestného činu aj v prípade priestupku a určí vodičovi primeranú lehotu. Dovtedy mu zadrží vodičský preukaz.

Za alkohol hrozí pokuta od 150 do 800 eur Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.

V čase pred novelizáciou zákona sa zistenie prítomnosti alkoholu nad jedno promile u vodiča považovalo za priestupok. Dopravný inšpektorát zaň ukladal pokutu od 200 do 1000 eur, vodiči mohli dostať zákaz jazdiť do piatich rokov.

Odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie, či vodič nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, bol tiež priestupok, za ktorý hrozila pokuta od 300 eur do 1300 eur a zákaz šoférovať od jedného roka do piatich rokov.

Pri zistení prítomnosti alkoholu v dychu vodiča do jedného promile sa legislatíva nezmenila. Pokutu ukladá dopravný inšpektorát v rozsahu od 150 eur do 800 eur. Súčasne môže uložiť aj zákaz činnosti v trvaní do troch rokov, v tomto roku zákazov bolo 910.

presov24/webnoviny

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM