Milan Jusko Iné športy

Hádzanári ako valec: Prešovčania striekali šampanské!

Podľa očakávania získali titul Majstra Slovenska hádzanári Prešova. Napodobili ich aj mladí nasledovníci, starší a mladší dorastenci. V prestávke finálového zápasu im prezident zväzu hádzanej rozdal zlaté medaily.

Prešovský hádzanári sa v sobotu stali po roku znovu majstrami Slovenska, keď triumfovali aj v treťom finálovom zápase play off Tipsport slovenskej extraligy 39:30 a obhájili titul. Po pohárovom triumfe získali Šarišania už pomaly obligátne národné „double“, navyše im opätovne patrí aj právo účinkovať v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži – Lige majstrov.

Prešovský finálový uragán po roku opäť valcoval a Tatran na ceste za titulom šampióna už po piaty raz v poradí neprehral ani jeden duel. V ére samostatnosti si Tatran upevnil svoje suverénne postavenie so súčtom ôsmich titulov, až ďaleko za ním s trojicou vavrínov figurujú Považská Bystrica a Topoľčany, po dva úspechy majú na konte Košice a Sečovce a jednu trofej, tú prvú po rozpade federácie získala Trnava.

Finále Tipos Extraligy, 3. zápas:
Tatran Prešov – HC Sporta Hlohovec 39:30 (19:14)
Zostavy a góly:
Prešov: Krupa, Verkič – T. Mažár, Kopčo 6, Hrstka, Mich. Urban, Krok 5, Krištopans 12, Radčenko 2, Kravčák, Tumidalský 1/1, Číp 4, Guzy, Pejovič 1, Pekár 1, Antl 7/3
Hlohovec: Olejár, Kašťák, Žernovič – Mazúr 6/1, Takáč 3, Cibulka, T. Szücs 2, Laho, Stachovič 2/1, Miženko 6, Ďuriš 1, Kasagranda, S. Mažár 1, Zaťko 1, Dudáš 2, Tallo 6
Rozhodcovia: Baďura, Ondogrecula, 7m hody: 4/4 – 2/1, vylúčenia: 6:4, ČK: Verkič – Zaťko za vzájomnú potýčku, 1720 divákov.
Konečný stav série: 3:0, Tatran získal majstrovský titul.

Úvod stretnutia vyšiel hosťom a po góloch Talla a Ďuriša vyhrávali na palubovke úradujúceho majstra 2:0. Dvojgólové vedenie si udržali až do šiestej minúty, no potom zaznamenal svoj tretí gól v stretnutí Kopčo a znížil na 3:4. Zeleno-bieli nevyužili dve dobré šance na zrovnanie a na opačnej strane skóroval Zaťko – 3:5. V 9. minúte sa za bránkou domácich ocitli vo vzájomnom „objatí“ brankár Verkič a hosťujúci Zaťko a obidvaja si vyslúžili červené karty.

V ďalšom priebehu Tatran zmazal dvojgólový náskok súpera a v 12. minúte po presnom zásahu Krištopansa viedol po prvý raz v zápase 7:6. Favorit stretnutia išiel do dvojgólového vedenia až v 22. minúte, keď sa pred Žernovičom na radosť domáceho publika presadil Číp – 13:11. Až od tohto momentu začali na palubovke dominovať Prešovčania, ktorí si v priebehu troch minút vytvorili päťgólové vedenie (25:22) a to si udržali aj po skončení prvého polčasu – 19:14.

Od druhého dejstva zeleno-bieli postupne zvyšovali svoj náskok a v 39. minúte už svietil na ukazovateli skóre stav 25:17. O rozruch medzi divákmi sa postaral vylúčený Zaťko, ktorý zbytočnými provokáciami pútal na seba pozornosť. Hostia takmer počas celého duelu využívali obranu 0–6 alebo 1–5, no skúsený tím Tatrana zastaviť nedokázali. Ten pohodlne kontroloval priebeh zápasu a na konci sa zaslúžene tešil u obhajoby majstrovského titulu po výsledku 39:30 a hladko zvládnutej sérii 3:0.